Smyslem prestižního celorepublikového projektu České rady dětí a mládeže (ČRDM) je upozornit na význam volného času dětí a pestrou škálu možností, kterou pro jeho smysluplné trávení představují různá mládežnická uskupení.

Z těch nejznámějších jsou to asi nejspíš Junák – svaz skautů a skautek, Pionýr, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, YMCA, Asociace turistických oddílů mládeže nebo Liga lesní moudrosti.

Fotografie z loňského ročníku Bambiriády na Střeleckém ostrově v Praze, kde si děti mohly vyzkoušet celou řadu zajímavých soutěží a řemesel.

Fotografie z loňského ročníku Bambiriády na Střeleckém ostrově v Praze, kde si děti mohly vyzkoušet celou řadu zajímavých soutěží a řemesel.

FOTO: Archiv, Právo

K méně známým náleží třeba opavský Elim, chebští Rokršti, Sdružení Rubín Valašské Klobouky nebo Klub dobré zprávy z Lysé nad Labem.

„Bambiriádou se snažíme vyslat signál rodičům, že tu existuje spousta zajímavých aktivit, které dětem nabízí prostředí založené na kamarádství a morálních zásadách,“ říká předseda ČRDM Aleš Sedláček.

Horolezecká stěna, jízda na koni i divadlo

Lanové překážky, horolezecká stěna, jízda na kole i na koni, lukostřelba. A také deskové hry, hlavolamy, indiánská týpí, loutkové divadlo a užitečný nácvik první pomoci. Zhruba takhle nějak to na Bambiriádě vypadá.

Letos se uskuteční v době od 20. do 23. května a zájemci se na ni mohou vypravit do některého z těchto měst: České Budějovice, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jihlava, Liberec, Náchod (s pobočkou v Rychnově nad Kněžnou), Ostrava (s pobočkami Frýdek-Místek, Havířov a Třinec), Plzeň, Praha, Příbram, Zábřeh na Moravě a Zlín.

Čtyřkolky v Náchodě

Kupříkladu pořadatelé v Náchodě chystají pro návštěvníky rozmanité soutěže: kouzla a čáry, létání na laně, projížďku na koních, střílení z luku a kuše. Dále výrobu sádrových masek, keramickou dílnu, malování a batikování, jízdu na čtyřkolkách nebo převoz přes řeku Metuji.

V Jihlavě slibují představení a vystoupení dětských a mládežnických folklorních, tanečních, pěveckých a divadelních skupin, lanové aktivity, koně, ukázky historického šermu i hrátky pro nejmenší.

Fotografie z loňského ročníku Bambiriády na Střeleckém ostrově v Praze, kde si děti mohly vyzkoušet celou řadu zajímavých soutěží a řemesel.

Děti si vyzkouší různé hry.

FOTO: Archiv, Právo

V Českých Budějovicích se mohou příchozí těšit na vodácké programy, dětské divadlo, netradiční míčové hry, pódiová vystoupení, vyhodnocení celoroční soutěže Malá energetická akademie, festival stolních a deskových her, airosoftovou střelnici a vystoupení taneční a westernové skupiny.

Fotografie z loňského ročníku Bambiriády na Střeleckém ostrově v Praze, kde si děti mohly vyzkoušet celou řadu zajímavých soutěží a řemesel.

Malé i velké kluky potěší fotbálek.

FOTO: Archiv, Právo

V Chebu se bude v rámci Bambiriády konat den otevřených dveří v Informačním centru pro mládež Cheb a tamních klubovnách. K vidění budou mj. pódiová vystoupení, soutěž lodních modelů s elektromotorem RC, pro všechny se tam připravuje i geocaschingová hra. A tak by se dalo město po městu pokračovat.

Vstup je zdarma

Návštěva Bambiriády se může stát pro někoho vytržením z nudy na jeden či dva dny, jiné ovšem může činnost dětských spolků zaujmout tak, jak je vskutku míněna: totiž jako smysluplná alternativa k zájmovým kroužkům a sportovním tréninkům.

Pod záštitou manželky prezidenta

V pořadí již 12. ročník Bambiriády, konaný pod mottem Tvůj průvodce volným časem, zaštítili na celostátní úrovni svými jmény paní Livia Klausová, manželka prezidenta republiky, premiér Jan Fischer, ministr obrany Martin Barták, ministryně školství Miroslava Kopicová a armádní generál Vlastimil Picek, náčelník Generálního štábu ČR.
Vstupné na Bambiriádu je tradičně volné.

Dětské spolky
www.crdm.cz www.adam.cz www.bambiriada.cz www.kamchodit.cz www.borovice.cz