Města Beroun a Jilemnice se o titul utkala již loni, cenu si tenkrát odnesl třetí nominovaný, Šternberk. Beroun v minulosti vyhrál šestkrát krajské kolo. Od loňska dostávají odměnu i vítězové krajských kol, a to 100 000 korun.

Původně se město nazývalo latinsky Verona

Královské město Beroun leží na soutoku řek Berounky a Litavky a je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. První písemná zmínka o městě pochází z listiny Přemysla Otakara II. z roku 1265, původně se město nazývalo latinsky Verona. Dnešní Beroun má přes 17 000 obyvatel.

Beroun

Beroun

FOTO: fotobanka Profimedia

Titul se udílí za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón, který od roku 1993 vyhlašuje ministerstvo kultury. V programu se na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky vlastníka památky. V ČR je na 40 000 nemovitých památek a po čtyřech desítkách památkových rezervací a zón.

V programu se včetně letošního roku již rozdělily ze státního rozpočtu téměř čtyři miliardy korun. Byly použity na rekonstrukci 10 767 památek. Celkové náklady na jejich obnovu jsou 10,5 miliardy.