Probouzející se příroda je ideální kulisou výšlapů, navíc ještě nejsou vedra, takže zbývá už jen promyslet trasu a vzhůru do terénu.

Jedním z nejoblíbenějších cyklistických terénů jsou Vsetínské vrchy a Javorníky v Beskydech na východní Moravě.

Kopcovité terény dají zabrat i trénovaným cyklistům a ještě je tu hodně k vidění – krásné přírodní scenérie při pohledu z hřebenů hor, romantická údolí s dosud zachovalými pozůstatky valašské lidové architektury, ovce na pastvinách, neporušené lesy…

Úchvatný rozhled do údolí na moravské i slovenské straně si užijete po výšlapu na vrch Ztracenec nad Velkými Karlovicemi.

Úchvatný rozhled do údolí na moravské i slovenské straně si užijete po výšlapu na vrch Ztracenec nad Velkými Karlovicemi.

FOTO: Zbyněk Duchoň

Od letošního jara si můžete kouzlo Valašska ze sedla jízdního kola vychutnat komfortněji. Sdružení Valašsko – Horní Vsacko, založené několika místními obcemi, připravilo pro novou turistickou sezónu program pro cyklisty, zahrnující vícedenní výlety s průvodcem.

Zajištěno je ubytování ve vybraných hotelích s polopenzí, zapůjčení výstroje včetně kola, potřebný servis a případně i doprava z nejbližšího vlakového nádraží nebo (u návštěvníků z větších dálek) z ostravského letiště Mošnov.

K Cábskému jezeru

Jezdit samozřejmě můžete i s mapou a bez průvodce. Ale vzhledem k tomu, že na některých místech v Beskydech ještě nejsou cyklistické trasy zcela precizně značené, je pomoc zkušené osoby velmi užitečná.

Navíc se do programu zapojili zkušení bikeři, kteří mají Valašsko „v nohách“ a znají i málo známá místa či neznačené, ale o to zajímavější trasy. Valašská Bike Tour vás zavede třeba k Cábskému jezeru, které je opravdu obtížné najít.

Do programu Valašská Bike Tour se zapojili zkušení bikeři, kteří mají Valašsko v nohách a znají i málo známá místa či neznačené, ale o to zajímavější trasy a výhledy.

Do programu Valašská Bike Tour se zapojili zkušení bikeři, kteří mají Valašsko v nohách a znají i málo známá místa či neznačené, ale o to zajímavější trasy a výhledy.

FOTO: Zbyněk Duchoň

Vypravíte se i na známá místa netradičními cestami a lahůdkou jsou třeba sjezdy svahu v Karolince, který v zimě slouží lyžařům, či Vsackého Cábu.

Přestože Beskydy jsou kopcovité, nemusí se vyjížděk s průvodcem bát ani málo trénovaní cyklisté a rodiny s dětmi.

Rozhledna Čarták se nachází se nad Velkými Karlovicemi, blízko někdejšího hraničního přechodu Bumbálka. Nabízí výhled na Lysou horu, Radhošť a za dobrého počasí až na Slovensko.

Rozhledna Čarták se nachází nad Velkými Karlovicemi, blízko někdejšího hraničního přechodu Bumbálka. Nabízí výhled na Lysou horu, Radhošť a za dobrého počasí až na Slovensko.

FOTO: Martina Žáčková

„Program je zacílený spíše na zkušenější bikery, kteří jezdí v hravých a technických pasážích, mají rádi přírodu a nebojí se výzvy, ale díky systému výběru tras je natolik adaptabilní, že jej máme připraven i pro úplná bikerská mimina – myšleno pro začátečníky nejen dětského, ale všeho věku. Trasy operativně upravíme na míru,“ vysvětluje Roman Kalabus ze sdružení Valašsko – Horní Vsacko.

Ceny Valašské Bike Tour
Základní ceny se dle počtu nocí pohybují od 4000 do 6800 korun na osobu (plus poplatek za průvodce 1200 až 2500 Kč), v ceně je ubytování a polopenze. Cena je garantována pro skupinu minimálně šesti lidí.

Frgál nebo slivovici?

Při Valašské Bike Tour je možné volit pobytové varianty v délce čtyři až sedm dnů. Nocování je zajištěno v pěti horských hotelích, které nabízejí kvalitní ubytování, zajímavější trasy a výhledy.

Lze z nich denně vyjíždět a zase se tam vracet, ale klidně můžete i pendlovat mezi více místy, aniž byste na zádech tahali batoh se všemi věcmi. Ty organizátoři během výšlapu převezou na místo dalšího noclehu.

Tradiční valašský frgál

FOTO: Martina Žáčková

Při poznávání krás přírody nezapomeňte také na vyhlášenou valašskou gastronomii.
Ochutnejte valašský koláč frgál, který bývá k dostání v řadě hospůdek, polévku kyselici, někde narazíte i na kaše z různých surovin a samozřejmostí je slivovice.

Ta ale může přijít na řadu až po cyklistickém výšlapu – jak známo, ani na kole není povolen alkohol a na stezkách po úbočích kopců není radno riskovat zdraví.

Valašsko - Horní Vsacko
Region se nachází ve Zlínském kraji na horním toku řeky Vsetínská Bečva na česko-slovenském pomezí, v „podkově“ horských masivů Javorníků a Vsetínských vrchů. Tvoří ho Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov, Halenkov, Bystřička, Zděchov, Huslenky, Hovězí, Janová a Vsetín. Je proslulý hlavně díky svému lidovému charakteru a obyvatelům – Valachům. Spojován je s jejich způsobem života založeném na pastevectví a kladném vztahu k přírodě.
Další informace najdete na stránkách: www.valassko-hornivsacko.cz.