Za naším divem jsme se vydali do Djenné, nejstaršího známého města v této části Afriky. Na Djenné je nejzajímavější, že všechny stavby jsou tu vystavěny z jílu. Mešita zde stála  již od konce 13. století, současná stavba byla dokončena až roku 1907. Sice vypadá skromně, je však neuvěřitelně důmyslná. Hliněné cihly jsou ve zdejším klimatu nejvhodnějším materiálem.

Trámy jako permanentní lešení

Vyčnívající trámky slouží k udržení stability konstrukce při extrémně vysokých teplotách. Mají také funkci permanentního lešení, které slouží k provádění nezbytné údržby. Hlína, která se k opravám používá, je vyrobena ze směsi jílu a kravského hnoje. Zdi absorbují přes den horko. Střechu podpírají ohromné sloupy.

Vyčnívající trámky slouží i k udržení stability konstrukce při extrémně vysokých teplotách.

Vyčnívající trámky slouží i k udržení stability konstrukce při extrémně vysokých teplotách.

FOTO: fotobanka Profimedia

Do výše se tu tyčí špičaté klenby, podpírané ohromnými sloupy. Lidé zde sedí, modlí se a čtou korán. Je to místo pro meditaci a souznění s bohem.

Hustá hlína mešity během dne absorbuje žár a v noci jej uvolňuje, tomu napomáhají keramické pokličky, které jsou každý večer snímány z větracích otvorů. Teplo stoupá vzhůru a interiér se ochlazuje.

Jsou zde tři věže, neboli minarety, a na každé z nich je umístěno pštrosí vejce, Pštrosí vejce je symbolem plodnosti.

Jsou zde tři věže, neboli minarety, a na každé z nich je umístěno pštrosí vejce, které je symbolem plodnosti.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jsou zde tři věže, neboli minarety, a na každé z nich je umístěno pštrosí vejce, které je symbolem plodnosti. Mešita v Djenné je jednou z nejneobvyklejších staveb na světě. Díky využití jednoduchého materiálu není tato stavba jen největší hliněnou mešitou, ale svým zvláštním způsobem také jednou z nejkrásnějších.