Ostrov San Andrés v západním Karibiku patří Kolumbii, ale je od ní nějakých sedm set kilometrů daleko. Maličké vzdálené území má pro zemi, tonoucí v moři problémů, význam strategický, prakticky si ho ale moc nevšímá. Na ostrov, který žije z turismu, létali kdysi hlavně Němci, teď je nejvíc Kanaďanů.

Proto Luis důvodně tuší, že s kanadským, případně s německým cestovním pasem, sociálním zabezpečením a zdravotním pojištěním, by se mu žilo lépe než s tím kolumbijským.

Z malého na menší

Ostrov San Andrés má poněkud komplikované dějiny. Dlouho ho nikdo nechtěl. Usadili se na něm angličtí puritáni (ortodoxní protestanté), kteří měli původně namířeno do Severní Ameriky. Z nedaleké Jamajky přivezli africké otroky, ale britská koruna neměla o ten kousek země zájem.

Karibské písečné pláže

Karibské písečné pláže

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

V 19. stol. spadl San Andrés a přilehlé ostrůvky do klína Kolumbie, ale v podstatě zůstal sám sobě. Mluvilo se anglicky, náboženství bylo protestantské, s Latinskou Amerikou to nemělo moc společného. Teprve v polovině minulého století začala Kolumbie výrazně posilovat „latinský živel“. Uvědomila si, že kdyby obyvatele ostrova napadlo vyhlásit referendum, mohla by o strategický kousek země přijít.

San Andrés měří na délku dvanáct a na šířku tři kilometry. Providencia, kam je to devadesát kilometrů, je ještě o kousek menší, má jen sedm krát čtyři kilometry. Před dvěma sty léty ostrovy ovládali piráti, nebo s nimi ostrované bojovali. Tehdy byla hornatá Providencia důležitějším a tedy i správním sídlem souostroví.

Morganův poklad

Orientace na Providencii je jednoduchá. Silnice vede kolem dokola, od zátoky k zátoce. Každá má své jméno a je v ní pár desítek jednoduchých obydlí. Jediné místo, které působí tak trochu městsky, je Santa Isabel na severu.

Most zamilovaných mezi Providencií a Santa Catalinou.

Most zamilovaných mezi Providencií a Santa Catalinou.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Odtamtud vede dlouhá, na pontonech postavená lávka s názvem Most zamilovaných na ostrůvek ještě menší. Jmenuje se Santa Catalina, skalisko na západní straně připomíná hlavu piráta Morgana. Nad ním jsou zbytky pevnosti Warwick se dvěma děly.

To podstatné je, že na Santa Catalina je ukryt Morganův poklad pohádkové hodnoty. Klíč k němu může – podle místní legendy – získat každý. Je jen důležité si slovo od slova zapamatovat sdělení, s nímž za vámi ve snu přijde Morganův duch. Stačí vynechat, nebo zkomolit jedno slovo a poklad zůstane tam, kde dosud je.

Pod vodu i do hor

Providencia je místem, kde člověk může z hlavy pustit ještě víc starostí než na San Andrés. Zprávy ze světa k vám nedolehnou, po dvou dnech znáte všechny obyvatele zátoky Agua Dulce (Spring Water), kde je většina hotelů. Jsou to jednoduché patrové rodinné podniky s veškerým pohodlím a vlídným zacházením. Všichni mluví anglicky i španělsky, a jak jsou tak od všeho vzdálení, jsou rádi, když k nim někdo přijede.

Majitel potápěčské základny Felipe, dobrácký hromotluk s výrazem divého muže, vás vezme na druhý největší korálový útes na světě. Harwey, další divý muž s dredy a dvěma mačetami, s vámi vystoupá na nejvyšší bod ostrova (měří 360 metrů). Dozvíte se při tom všechno, co člověk potřebuje k přežití v džungli: kde sehnat vodu, jak list podobný pampelišce zastaví krvácení, která rostlina zažene hlad a dodá sílu. A hlavně se potíte, protože deštný prales je vlhký a je ohříván tropickým sluníčkem.

Ronaldo vítá hosty pověstným koktejlem Coco Loco.

Ronaldo vítá hosty pověstným koktejlem Coco Loco.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Na pláži Manzanillo, nejhezčí na ostrově, má svůj bar Ronaldo. Sedí se pod palmami, na dřevěných kládách nebo na pařezech, v ohništi hoří tlustá polena, tancuje se reagge, pijí se rumové koktejly, kouří a žvýká se bůhví co. Každý je vítán, místa je v palmovém háji dost, každý si najde to své. Dal by se tu natočit film, který by silně konkuroval Pláži režiséra Dannyho Boyla.

Za dvacet minut

Po třech nebo čtyřech dnech znovu nasednete do letadla a za dvacet minut jste zpátky. San Andrés vám najednou připadá jako Broadway. All inclusive, freeshopy, disco, Armani, Versace, neónová světla.

A zítra na pláži Luis, který by chtěl být Kanaďanem, nebo Němcem. Co se pasu a pojištění týče. Nemyslím, že by San Andrés chtěl vyměnit za Québec, nebo za Hamburk.