Istanbul je městem, kde se prolínají dva světy, svět křesťanství a islámu. V jeho srdci se nachází náš div. Původně chrám a následně mešita.

Asi tisíc let byla největším chrámem světa

Hagia Sofia byla vybudována císařem Justiniánem v šestém století našeho letopočtu, po dokončení stavby se stala téměř na tisíc let největším chrámem světa. Až roku 1520 byla překonána katedrálou v Seville.

V roce 537, skoro šest let po ukončení stavby, císař Justinián údajně řekl: „Ach Šalamoune, předčil jsem tě.“ Neuvěřitelné tvrzení. Samozřejmě tím měl na mysli Šalamounův chrám, stavbu, která inspirovala stavitele kostelů na celém světě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Název Hagia Sofia znamená Boží moudrost. Chrám se stal místem, kde byli korunováni císaři. Se vzestupem Otomanské říše v 15. století se z Hagia Sofie stala mešita. Mnoho ze současných dekoračních prvků odráží východní vlivy té doby, které se prolínají s byzantským uměním. Pozoruhodné propojení východu a západu.

Impulz pro monumentální evropské chrámy

Hlavním rysem chrámu Hagia Sofia je obrovská kupole, která jako by se vznášela v prostoru. Je podpírána řadou polovičních kupolí a podpěrných zdí, které se ukrývají v celkové struktuře. To znamená, že vnější tlak hlavní kupole a horizontální síly jsou vyváženy řadou polovičních a čtvrtinových kupolí ve spodní části.

Tento mohutný chrám se stal skvělým prototypem průkopnického způsobu konstrukce staveb s obrovskou kupolí.

Hagia Sofia otevřela novou cestu, po které se vydali architekti staveb jako je Dóm ve Florencii, Svatý Petr v Římě a také katedrála svatého Pavla v Londýně.