Slovácko je vyhlášeným regionem živých lidových tradic a gurmánských zážitků. Nejvíc veselo bývá v období masopustu neboli fašanku, který trvá od Tří králů do Popeleční středy. Je čas se pořádně pobavit, najíst a napít, než přijde šestitýdenní půst, kdy se křesťané připravují na Velikonoce.

K masopustu neodmyslitelně patří zabijačky. Kdo si na podzim „založil“ kvas z trnek, míří do pálenice. Leden a únor tak patří koštům slivovice, při nichž si hrdí pěstitelé porovnávají své produkty.

Leden a únor patří i koštům slivovice, při nichž si hrdí pěstitelé porovnávají své produkty.

Leden a únor patří i koštům slivovice, při nichž si hrdí pěstitelé porovnávají své produkty.

FOTO: Martina Žáčková , Právo

Oblíbené jsou košty ve Vápenkách, Jankovicích, Medlovicích, Jalubí, Bojkovicích či Kunovicích. K atrakcím patří košty méně obvyklé pálenky z oskoruší, například v Tvarožné Lhotě.

Zámek Buchlovice 27. února opět přiláká stovky lidí na Den vína, jehož součástí je kromě koštu i dražba vzácných vín.

 

Zámek Buchlovice

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Na konci února nastává hlavní bod masopustu. V obcích se koná slavnost vodění medvěda a pochovávání basy, které paroduje církevní pohřební obřad a propere se u něj kdejaký drb.

Ukázkový masopust uvidíte ve Strání. Trvá několik dnů, jde o největší tuzemský festival masopustních tradic. Uvidíte i prastarý a velmi náročný mečový tanec zvaný Pod šable, který má zbojnický podtext. Letos se masopust uskuteční od 12. do 16. února.
Založením jiný, ale rovněž velmi oblíbený je i fašank ve Zlíně, který proběhne 20. února.

Skiareály na Slovácku

Na Slovácku nadmořská výška až na výjimky šplhá jen ke třem až čtyřem stovkám metrů nad mořem, což pro sjezdové lyžování není zrovna ideální klima ani terén. Přesto i zde v poslední době vyrostlo několik skiareálů.

Díky mírnějšímu sklonu si svahy oblíbili začínající lyžaři a snowboardisté nebo rodiny s malými dětmi. Jsou i uměle zasněžované a osvětlené, takže se dá lyžovat i po setmění.
Ve Stupavě či Nezdenicích najdete i snowparky.

Raritou je areál v Němčičkách, který je nejníže položeným střediskem ve střední Evropě. Leží jen 180 metrů nad mořem, uprostřed vinohradů. Svah bývá v permanenci pravidelně od konce listopadu do března bez ohledu na větší výkyvy počasí. Sjezdovka je totiž podložena umělohmotnými kartáči.

Popeleční středa

Popeleční středa je prvním dnem postní doby. Její termín připadá na 40. den před Velikonocemi; do těchto 40 dnů se nezapočítávají neděle, proto v praxi připadá popeleční středa na 46. den před Velikonoční nedělí. Kvůli nepravidelnému výpočtu data Velikonoc se její termín každý rok mění. Letos připadá Popeleční středa na 17. února.

 

Fašankové průvody bývají plné roztodivných masek.

FOTO: Martina Žáčková, Právo