Podle Magdy Krytinářové z ministerstva pro místní rozvoj, odboru legislativně-právního, se norma stala součástí právního předpisu. „Není vymahatelná pokutou, ale v souvislosti s možnou náhradou škody je vymahatelná v civilněprávním i trestněprávním řízení,“ upozornila.

Při porušení mohou odebrat skipas

V případě, že FIS pravidla dá provozovatel lyžařského areálu do provozního nebo návštěvního řádu, je oprávněn požadovat po lyžařích jejich dodržování. „A to i formou odebrání skipasu nebo vykázání z areálu,“ potvrdila.

Ministerstvo sáhlo k zařazení lyžařského desatera do právního předpisu i kvůli Horské službě. Záchranářům totiž mají pravidla určující, jak se mají lyžaři a snowboardisté chovat, ulehčit práci.

„V podstatě to jsou první jasná definovaná pravidla, která vymezují pojmy, jako je sjezdová trať, běžecká trať a jiné. A když budou v provozním řádu jakéhokoliv skiareálu, tak jsou závazná pro všechny návštěvníky,“ řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

V Beskydech ošetřili 600 lyžařů

Přiznává, že ani desatero ale nesníží počty úrazů na horách. Jen v Beskydech v loňské zimní sezóně záchranáři ošetřili okolo 600 lidí.

„Pevně však doufám, že se situace zlepší a lidé budou vůči sobě ohleduplnější. A pokud ne, tak pravidla usnadní postih viníka srážky,“ naznačil.

Obdobně hovořil i Michal Klimeš, náčelník Horské služby v Jeseníkách, která v loňské zimě ošetřila na 850 úrazů. „Deset pravidel platí ve světě i u nás už dlouhou dobu, ale tím, že se staly součástí normy, na kterou odkazuje novela zákona, budou mít větší váhu,“ naznačil.

Lyžařské desatero definované po dvou letech platnosti závaznější literou zákona vítá náčelník Horské služby Krkonoše Adolf Klepš.

Na Paprsku si přijdou na své nejen běžkaři, ale i milovníci sjezdového lyžování a snowboardingu.

Provozovatelé skiareálů tak dostali od 1. ledna závazněji platným desaterem do ruky účinnější zbraň proti pirátům sjezdovek.

FOTO: Petr Marek , Právo

„Jde bezesporu o dobrý krok dopředu už proto, že třeba zákon o horách a Horské službě je dosud v nedohlednu. Předpokládám, že lidé se budou chovat odpovědněji. Desatero platí poslední dva roky, ale dosud šlo vesměs jen o doporučení, i když už minimálně jednou podle těchto pravidel chování lyžařů na sjezdovkách rozhodl soud,“ dodal. Provozovatelé skiareálů tak dostali od 1. ledna závazněji platným desaterem do ruky účinnější zbraň proti pirátům sjezdovek.