Egypt, Tunisko a Kanáry se už několik let drží na předních místech obliby u těch, kteří vyrážejí za zimním koupáním. Tisíce našich rekreantů tráví zimní dovolenou zejména v Egyptě. Tam k tradičním letoviskům, jako jsou Hurgáda, Šarm aš-Šajch a Taba přibylo na břehu Rudého moře další – Marsa Alam.

Ceny nejsou příliš vysoké

Hlavním argumentem pro ty, kteří míří k Rudému moři, je kromě tepla i cena tamních pobytů. Desetidenní pobyt all inclusive v období Vánoc, v kvalitním hotelu, lze v letovisku Taba pořídit za 15 tisíc korun. Silvestrovský pobyt je o několik tisíc dražší. V Tunisku, kde se však ve Středozemním moři koupou jen otužilci, jsou podobné pobyty o několik tisíc lacinější.

Potápění v Hurghádě

Potápění v Hurgádě

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Na dalších místech pak v popularitě následují Spojené arabské emiráty (zejména Dubaj), Thajsko, Kuba, Dominikánská republika, Keňa, venezuelský ostrov Margarita a také třeba Maledivy. Uvádí to člen prezídia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Prodejci suvenýrů nabízejí hlavně dřevěné sošky, korálky a vějíře.

Prodejci suvenýrů na pláži Varadero nabízejí hlavně dřevěné sošky, korálky a vějíře.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

V mexickém Cancúnu, považovaném za luxusní karibské letovisko, přijde desetidenní silvestrovský pobyt, podle úrovně hotelu, na 41 až na 83 tisíc korun. V zemích jako Dominikánská republika, Kuba, nebo Thajsko lze velmi kvalitní dvanáctidenní pobyt o svátcích koupit za cenu do 40 tisíc. Z celkového počtu přibližně 20 tisíc českých rekreantů a turistů, kteří stráví letošní svátky v teple, procestuje podle Okamury polovina přes cestovní kanceláře a polovina individuálně.

Evropské metropole

Další tisíce převážně individuálních turistů mají na svátky namířeno do některé z evropských metropolí. Mezi nejoblíbenější patří ty, kam lze snadno dojet autem, nebo doletět s některou z nízkonákladových leteckých společností. Ty létají mimo jiné do několika míst v Británii, do Bruselu, do německého Kolína, do Benátek, či Barcelony.

Západ slunce nad kanálem Grande.

Západ slunce nad kanálem Grande

FOTO: Barbora Vaníčková, Novinky

Na Slovensko

Podle statistik, jimž někdo věří, jiný může mít pochybnosti, se Slovensko stalo zemí, kam mířilo nejvíce českých návštěvníků. Překonalo v tomto ohledu i tradičně nejnavštěvovanější Chorvatsko. Před deseti lety znamenala taková dovolená téměř výhradně pobyt v Nízkých nebo Vysokých Tatrách a lyžování. Zimních středisek je dnes o něco víc a zejména – jsou mnohem kvalitněji vybavená. Přibyly však i méně tradiční možnosti trávení zimní dovolené na Slovensku.

Lázně a aquaparky

K velmi oblíbeným místům patří termální koupaliště a lázně. Z Jasné v Nízkých Tatrách je to kousek do Bešeňové, kde je několik termálních bazénů a další atrakce. Daleko to není ani do aquaparku Tatralandia. Z Vysokých Tater je to zase nepříliš daleko do Popradu, kde je termální komplex Aquacity.

Známé a v posledních letech hojně navštěvované jsou slovenské lázně. Počínaje těmi tradičními, jako jsou Piešťany nebo Sliač, až po nové termální komplexy, u nás prakticky neznámé Horné Saliby v trnavském kraji.

Když na Slovensku zavedli euro, zdálo se nám, že tam bude draho. Vzhledem k příznivému kurzu koruny se tak nestalo a navíc okolnosti přiměly slovenské hoteliéry a provozovatele dalších služeb, aby šli s cenami dolů.