Právě on se vloni obrátil na brněnského experta na technické památky Tomáše Flimela. Chtěl zjistit přibližný původ a zaměření objeveného stroje. Znalec a restaurátor pak při pohledu na asi šest metráků vážící mechanismus užasnul.

„Je to naprostá rarita, nic takového jsem dosud neviděl,“ liboval si Flimel. Vyjmenoval i argumenty, proč je stroj unikátem. „Stojatý jednoválcový parní stroj z litiny má ozdobné hlavice výztužných sloupků, takže žádná sériová výroba. Také opracování některých díků je skvostné, smekám před tehdejšími mistry. Něco takového by dnes už málokdo zvládnul.“

Podle Polácha není jasné, jak dlouho byl parní stroj v skryt v depozitáři muzea. „Pochází z německých prvorepublikových sbírek, ke kterým scházejí inventární knihy. Ale když už tehdy měli důvod parní stroj přestěhovat do muzea, tak asi nešlo o běžný kus,“ naznačil. Domnívá se, že by dokonce mohlo jít o vůbec první parní stroj v Novém Jičíně, který v roce 1832 spustil továrník Döpper ve své textilce. Ta stála na nynější Tyršově ulici, kde je v současnosti střední škola. „Určitě se pokusíme zjistit původ našeho stroje a snad se potvrdí naše mínění, že novojičínský je ještě starší než pražský (ten je z poloviny 19. století - pozn. red.),“ přeje si muzejník Polách.

Parní stroj, který má být součástí chystané expozice věnované novojičínským slavným průmyslníkům, se do Nového Jičína vrátil po více než tříměsíčních restaurátorských pracech Flimela. Ten nad ním spolu se synem Tomášem a kolegou Janem Kopřivou strávil stovky hodin. „Neměli jsme ho zprovoznit, ale i tak to bylo náročné, protože k takovým věcem už neexistují výkresy. Naštěstí se dochovaly téměř všechny součásti, scházely jen drobnosti,“ poukázal brněnský odborník.