Všechny exponáty mají podle něj svou srdeční hodnotu, všechny má rád, ke všem se váže zajímavá historie. K historicky nejhodnotnějším patří třeba patent císařovny Marie Terezie o čištění komínů v českých zemích z druhé poloviny 18. století. Bažant ho koupil před mnoha lety v antikvariátu v Táboře za pouhých 60 korun. Při návštěvě Pražského hradu zase jeho syn objevil mědirytinu, na níž je zobrazeno čtvrté nádvoří Hradu, po němž přechází kominík.

V Bílých trámech písecké Sladovny je k vidění také zlomek z jeho sbírky pohlednic s kominíky, která čítá asi 600 kusů. Má mezi nimi i jedny z vůbec prvních vydávaných pohlednic z roku 1900. Další kapitolu tvoří kalendáře z minulého století, které si nechávali tisknout kominičtí mistři a s nimi pak chodili blahopřát po chalupách hodně štěstí do nového roku.

Sladovna

Sladovna

FOTO: www.sladovna.cz

V sedmi vitrínách mohou návštěvníci obdivovat figurky kominíků, kterých má sběratel Bažant asi tisícovku. Jsou z různých materiálů. První dostala k narození jeho dcera a tím začala jeho sběratelská vášeň. Když teď odvezl několik set exponátů do Písku, žena konstatovala, že doma stejně věcí neubylo. Vystavit všechny sběratelské kousky zatím nemá kde, v Táboře se vhodné prostory nenašly, respektive na ně nemá peníze.

Kominíků je málo

Kominické řemeslo po nikom nezdědil, spadlo mu, jak říká, do klína z nebe. Hledal zaměstnání s bytem, a to před třiceti lety nabízeli v Táboře kominíkovi. Stal se proto kominíkem. "Dneska se kominické řemeslo stává řeholí, protože je nás tak málo, že člověk poptávku po kominících nestíhá," řekl Bažant. V učilišti v Praze je pouhých 21 učňů, a to prý jen díky pořadu, který s ním natočila Česká televize. Běžně se tam učí čtyři adepti řemesla. Třeba pro jižní Čechy se za posledních 20 let vyučili dva kominíci.

Nádvoří Sladovny

Nádvoří Sladovny

FOTO: www.sladovna.cz

"Už to ale není klasika jako kdysi. Něco jiného je chodit po chalupách, kde vám babička udělá míchaná vajíčka a kafe, něco jiného je chodit po fabrikách a měřit emise," konstatoval Bažant.

Výstava V úctě oddaný kominík potrvá v Písku do 3. ledna. Lidé se tam třeba dozvědí, že kominíky do našich zemí přivedl Rudolf II.