Kubánské cestovky je zahraničním partnerům příliš nenabízejí, neboť jejich kvalita údajně neodpovídá požadovanému standardu. To je důvod, proč na nich není mnoho zahraničních rekreantů a proč je – zejména o víkendech – využívají hlavně Kubánci.

Bacuranao je první z Východních pláží a je vzdálená jen asi dvanáct kilometrů od Havany. Prostírá se v nevelké zátoce a písek na pláží je o něco drsnější než obvyklý „bílý pudr“, který se vyskytuje jinde.

Santa María

Dál na východ pak následuje dalších pět letovisek, z nichž poslední je Guanabo. Celková délka Východních pláží je patnáct kilometrů. Nejsou tak všestranně a bohatě vybavené, jako ta nejproslulejší „pětihvězdičková“ střediska jako Varadero, Cayo Coco, Cayo Largo a některá další. I tam však jsou jachtařské mariny, rybářské přístavy, půjčovny sportovního vybavení nebo třeba surfařské a potápěčské školy a střediska.

Santa Maria del mar je jednou ze šesti Východních pláží kousek od Havany.

Santa Maria del mar je jednou ze šesti Východních pláží kousek od Havany.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Nejvíce turistickým a nejlépe vybaveným ze středisek východně od Havany je Santa María del Mar. Jeho pláž měří kolem osmi kilometrů, je tvořena jemným zlatavým pískem a návštěvník tam najde všechna obvyklá sportovní i zábavní povyražení.

Kromě hotelů a bungalovů se lze ubytovat i v soukromí. V městečku je spousta restaurací, bary a noční kluby hned u pláže.

V letovisku Tarará si můžete pronajmout rybářský člun s veškerým vybavením a můžete vyrazit s jeho kapitánem na mořský rybolov. Jak školeným potápěčům, tak těm, kteří by chtěli absolvovat právě tam první ponor, je k dispozici potápěčská základna s profesionálními instruktory.

Jedním z největších lákadel Kuby jsou její dlouhé bělostné pláže. Některé jsou obležené rekreanty, jiné jsou liduprázdné.

Jedním z největších lákadel Kuby jsou její dlouhé bělostné pláže. Některé jsou obležené rekreanty, jiné jsou liduprázdné.

FOTO: Jakub Zbořil , Právo

V oblasti Východních pláží je v moři kamenité dno, nejsou tam korálové útesy a tak atraktivní potápěčské lokality jako třeba v blízkosti Varadera. Potápění v čisté, průzračné vodě však i tam má svou přitažlivost. V blízkosti pláže Bacuranao je 14 metrů pod hladinou potopená loď, v místě zvaném Itabo je zase podmořské skalisko, kolem něhož je spousta ryb a dalších vodních živočichů a potápěči si tam opravdu užijí.

Většina zahraničních rekreantů, kteří přilétají na Kubu, míří do letovisek, která jsou do značné míry „sterilní“. Jsou to buď ostrovy, nebo místa jako Varadero, která lze do velké míry uzavřít a velmi přísně regulovat přístup domácích. V oněch letoviscích mají rekreanti všechno to, co kdekoliv jinde v Karibiku, ale se skutečnou Kubou se prakticky nesetkají.

Opravdová Kuba

Východní pláže nemají charakter uzavřených areálů, navštěvují je především Kubánci a cizinci žijící v Havaně. Z města je tam blízko, koupání a slunění si tam člověk užije stejně jako kdekoliv jinde a navíc – dostane se do přímého kontaktu s opravdovou Kubou.

Z Havany jezdí na východní pláže pravidelná autobusová linka, ale vzhledem k fungování hromadné dopravy je lepší taxi. Cenu je třeba předem domluvit, ale orientačně lze počítat zhruba s 12 až 20 CUC, tj. o málo méně, než 1 CUC za kilometr.

Nákladní loď v ústí havanské přístavní zátoky

Nákladní loď v ústí havanské přístavní zátoky

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo