Ve středu 11. listopadu dopoledne začala v Brně na Náměstí Svobody ochutnávka prvního vína nového ročníku – Svatomartinského. „Akci bude moderovat Jožka Šmukař a pro návštěvníky je přichystána degustace 100 vzorků letošních Svatomartinských vín. Každou půlhodinu probíhají zajímavé soutěže,“ doplňuje Ing Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu České republiky.

Uprostřed hejtman Michal Hašek, který přišel vinařům poděkovat i s kolegou z kraje Vysočina Jiřím Běhounkem (vlevo). Spolu si také zanotovali se známým zpěvákem lidovek Jožkou Šmukařem (vpravo).

Uprostřed hejtman Michal Hašek, který přišel vinařům poděkovat i s kolegou z kraje Vysočina Jiřím Běhounkem (vlevo). Spolu si také zanotovali se známým zpěvákem lidovek Jožkou Šmukařem (vpravo).

FOTO: Miroslav Homola, Právo

O hudební vystoupení se postará cimbálová skupina Neřež. Velké degustace moravských a českých Svatomartinských vín se může zúčastnit každý po zakoupení degustační skleničky.

Křest svatomartinských vín

Křest svatomartinských vín proběhne také v dalších městech. Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti je připravený vinný stan a od 14 hodin bude hrát cimbálová muzika Hora.

Na Slavkovském zámku odstartovali ve středu napoleonští vojáci ochutnávku vín salvou z děl. Tradičně probíhají degustace na Mikulovském zámku a ve Valticích. Svatomartinské víno budou také ochutnávat v Templářské tvrzi v Čejkovicích od 11. do 15. listopadu.

Degustace na Náměstí Svobody v Brně

Degustace svatomartinského vína na Náměstí Svobody v Brně

FOTO: Miroslav Homola, Právo

V Praze se uskuteční ochutnávky vín o víkendu 14. a 15. listopadu od 10 a od 17 hodin v Národním zemědělském muzeu na Letné. Připraven bude volný vstup do všech expozic, program pro děti, ochutnávky a prodej husích a pštrosích specialit.

V sobotu 14. listopadu přijede podle tradice na středočeský zámek Loučeň v 16 hodin rytíř Martin na bílém koni a požehná mladému vínu. Program začíná divadlem v 11 hodin,následuje zdobení perníků, kejklířská show, loutková divadla a lampionový průvod.

Vůně pečené husy v restauracích

Radost z Martina je hus a džbán vína, říká lidová pranostika a restaurace především v metropoli se ji i letos rozhodly vrchovatě naplnit. Restauratéři se předhánějí, kdo z nich bude mít drůbež nejenom nejlépe upravenou, ale také odchovanou.

„Husičky chovali jenom pro naši restauraci na Moravě v Dobrém Poli. Dělám na ně marinádu z medu, kardamonu, anýzu, badyánu, římského kmínu a citrónové šťávy. Samozřejmě se musejí před pečením pořádně prosolit,“ říká majitel restaurace U Matyldy na Tylově náměstí Viktor Brodecký. Mohou jeho hosté ochutnat menu, v němž nechybí ani drůbeží vývar.

Husa se tradičně pojí s oslavami václavského a martinského posvícení. U bohatě prostřeného stolu se sešla celá rodina včetně širokého příbuzenstva.

Husa se tradičně pojí s oslavami václavského a martinského posvícení.

FOTO: František Petrák, Právo

Ručně škubané české husy má ode středy i Ristorante Prosecco. „Husu musíte péct dlouho a pomalu, musí mít dost vlhkosti, aby se na talíři rozpadala,“ tvrdí šéfkuchař Prosecca Dušan Jakubec s tím, že tuk během pečení neodebírá, ale nechá v něm maso probublávat. „Podáváme ji s bramborovým a houskovým knedlíkem a červeným zelím. Rodinná porce pro čtyři osoby, kdy husa váží čtyři kilogramy, přijde na 1596 korun,“ dodává Jakubec.

Husí menu

Husí menu připravili i U Šebestiána, hospůdce v Praze 9. „Za čtyři sta dvacet korun host dostane husí játra ve slanině se svatomartinským rohlíkem, lehce zahuštěný vývar s masem a domácími játrovými knedlíčky, stehno z husy a k tomu tři druhy knedlíků, dvě zelí a nádivku. Sladkou tečkou na závěr je citrónový sorbet a štrúdl. V ceně jsou i dvě skleničky vína. Mám ho ze Strážnice od pana Botura,“ říká šéf Šebestiána Jaroslav Šebek.

Už s předstihem – od uplynulého pátku – se vůně dozlatova upečené husičky začala linout přímo z centra Prahy – Staroměstského náměstí. Tady mohou návštěvníci ochutnat husy a víno u některého z dvanácti stánků.