„Chodí sem staří, mladí nebo rodiny s dětmi. Dokonce i cizinci. Starší hodně vzpomínají na to, jaké to tady bylo předtím,“ řekla Právu pracovnice památníku Marie Sobotková. Dodala, že vliv na obrovskou návštěvnost má i fakt, že děti mají prázdniny a vstup je až do konce listopadu zdarma.

Památník Vítkov

Památník Vítkov

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Obnovený život památníku, který byl vystavěn ve 30. letech minulého století, má nyní v rukou Národní muzeum. To z dřívějšího mauzolea Klementa Gottwalda udělalo výstavní prostory, které zachycují významné milníky českých a československých dějin 20. století.

Šance prohlédnout si laboratoř, která sloužila pracovníkům pečujícím o tělo Gottwalda, mají ale návštěvníci stále. A využívají toho hojně, stejné popularity se ale dostává nově otevřené vyhlídkové terase, která vznikla na střeše budovy.

Laboratoř na Vítkově

Laboratoř na Vítkově

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Návštěvníci se mohou podívat i do laboratoře, která sloužila pracovníkům pečujícím o Gottwaldovo tělo.

Návštěvníci se mohou podívat i do laboratoře, která sloužila pracovníkům pečujícím o Gottwaldovo tělo.

FOTO: Kateřina Severová , Právo

Přeměna památníku vyšla celkem na 321 miliónů korun. Tím ale opravy na Vítkově nekončí. Příští rok by se úprav měl dočkat jezdecký pomník Jana Žižky z Trocnova od sochaře Bohumila Kafky. Renovací by mělo projít i samotné okolí Národního památníku.

Expozice na Vítkově

Expozice na Vítkově

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Expozice na Vítkově

FOTO: Petr Hloušek, Právo