Obec Petrov najdete na cestě mezi Strážnicí a Sudoměřicemi. Na kraji Petrova, za odbočkou přes železniční přejezd směrem k motorestu, si nemůžete nevšimnout malých, zářivě bílých domečků.

Vinařské miniměstečko tvoří neuvěřitelných devět desítek starých sklípků, označovaných za jedny z nejstarších dochovaných staveb lidové architektury u nás. Historické prameny je zmiňují již v 15. století, kdy v nich prý místní obyvatelé hledali úkryt při válečných událostech.

Název vsi odvozen od množství plžů

V roce 1983 byly prohlášeny vůbec první památkovou rezervací lidové architektury na území republiky. Říká se jim také Plže – podle značného výskytu hlemýžďů v této oblasti.

Působivý je nejen ohromný rozsah areálu a jeho promyšlené půdorysné uspořádání (najdete tu dokonce dvě návsi), ale také fakt, že průčelí sklípků jsou provedena jednotně v barvách modré a bílé, některá jsou navíc zdobena barevnými ornamenty.

Jak básníkům chutná život

Příznivci série Básníků si jistě vzpomenou na slavnou scénu z dílu Jak básníkům chutná život, v níž hrdinové v čele se Štěpánem Šafránkem unesou spolužáka Mirečka z mysliveckého honu na výlet do Venošova sklepa.

Nad ránem se pak vratkým krokem producírují uličkou plnou bělomodrých sklípků a Honza alias Karel Roden loudí z Mirečka dolary.

Příznivci Básníků si jistě vzpomenou na scénu z dílu Jak básníkům chutná život, v níž hrdinové v čele se Štěpánem Šafránkem unesou Mirečka do Venošova sklepa. Nad ránem pak vratkým krokem kráčí uličkou plnou bělomodrých sklípků.

Příznivci Básníků si jistě vzpomenou na scénu z dílu Jak básníkům chutná život, v níž hrdinové v čele se Štěpánem Šafránkem unesou Mirečka do Venošova sklepa. Nad ránem pak vratkým krokem kráčí uličkou plnou bělomodrých sklípků.

FOTO: archiv, Právo

Slovácko sa nesúdi aTrhala fialky dynamitem

Plže si zahrály také v komediálním seriálu Slovácko sa nesúdi, který se natáčel v letech 1975 a 1984 podle knihy Zdeňka Galušky. Snad každý si vzpomene na svérázné příhody stařečka Matúše Pagáče a Jury Kláska v nezapomenutelném podání Jozefa Krónera a Oldřicha Velena.

Méně známé už je spojení Plží s filmem Trhala fialky dynamitem. Zahrály si zde v sekvenci, v níž syn Heleny Růžičkové Jiří kráčí v čele Jízdy králů. Plže se objevily také v jednom z dílů Četnických humoresek nazvaném Pamlsek, kde posloužily jako kulisa pro scénu bujaré svatební veselky, nebo v seriálu Vlak dětství a naděje.