Na cestu do Bedřichova potřebujete mapku, kterou vám zdarma dají v infocentru v Liberci i Jablonci, a dobré boty.

"Není to daleko, vyrazili jsme od Lidových sadů nedaleko liberecké zoo po červené, cesta do Bedřichova trvá asi dvě hodiny,“ uvedla studentka Veronika Svitáková, která se sem vypravila s kamarádkou na pěší výlet.

Cesta vede lesem, můžete navštívit opuštěnou stoletou rozhlednu Liberecká Výšina a odtud jít dál ke Strážnímu buku, kde kdysi kvůli bezpečnosti stávala vojenská patrola z harcovské střelnice.

Právě tady se staly dvě tragédie. Ty dnes připomínají Památka Soni Kučerové a kousek dál Lövyho památka. Červená značka na křižovatce u České chalupy přetíná silnici a cyklotrasu, noří se zpět do lesa a za nedalekým sedlem Maliník končí v Bedřichově.

Tady je dobré navštívit infocentrum. "Hodně se chodí na Královku nebo Prezidentskou chatu. Krásný výlet je na přehradu Černá Nisa, na kole i pěšky, terén není těžký,“ sdělila pracovnice bedřichovského infocentra Milena Jelínková.

Vládní cesta na Černou Nisu

Takzvaná Vládní cesta stoupá vzhůru k přehradní nádrži Bedřichov. Cestou po Vládní k přehradě mineme těsně a nebo v blízké vzdálenosti několik pomníčků, dokladů dalších po hnutých lidských osudů v hlubokých jizerskohorských lesích.

První z nich bude po levé straně pár desítek metrů od lesní cesty. Je to Klogertův kámen, připomínající tragickou smrt lesního dělníka v 17. století. Zhruba o půl kilometru dále je v kameni zaražen Lichteneckerův kříž, připomínající událost, kdy se polesný Lichtenecker ztratil a málem si sáhl na smrt, ale byl nalezen a šťastně zachráněn.

Klogertův kámen

Klogertův kámen

FOTO: archiv, Právo

Třetí, takzvaný Melzerův pomník je napravo od cesty. Připomíná rok 1905, kdy se o kousek dál stavěla přehrada a mladý Robert Melzer doprovázel ke staveništi pokladníka s penězi pro zaměstnance.

Mladík si cestu zpět chtěl i přes zákaz zkrátit jízdou po úzkokolejce, kterou se na stavbu vozil materiál. Ta se ale po cestě převrhla a Melzerovi způsobila vážná zranění, jimž podlehl. Po asi 2,5 kilometrech cesty po Vládní dojdeme k hrázi vodní nádrže Bedřichov, zvané také Černá Nisa, podle potoka, který živí její vody. Ta byla postavena v letech 1902 až 1905 jako zábrana proti povodním z Jizerských hor.

Legendární pytlák

Kousek pod patou hráze se v lese skrývá asi nejslavnější jizerskohorský pomníček, Stammelův kříž. "Stammel byl slavný jizerský pytlák, který po mnoho let lovil v panských lesích a nikdy nebyl dopaden. Byl zdejší legendou.

Po čase se ale rozhodl odejít do Ameriky a začít nový život. Před odjezdem si chtěl Stammel naposledy zapytlačit. Vyrazil, zamířil, skolil. Nebyl však sám. Na stopě mu byli lesníci Mieth a Neuwinger. Jakmile je Stammel spatřil, vystřelil a Mietha zranil. Neuwinger opětoval palbu a Stammelova postava zmizela v lese.

Stammelův kříž

Stammelův kříž

FOTO: archiv, Právo

Za pár dní, když se slavný pytlák nevrátil, vydali se ho příbuzní hledat a našli ho mrtvého kousek od místa přestřelky. Zraněný Mieth naopak přežil a mohl spolu s Neuwingerem informace o události sdělit okolí.

Konečná na Šámalově chatě

Miethova rodina na připomínku incidentu na místě postavila pomník se svým jménem, který my dnes známe jako Stammelův kříž, vypráví pověst místní rodák Stanislav Rohačovský. Cestou okolo přehrady míjíme Kříž Dagmar Spinové, která si zde dobrovolně v roce 1974 vzala život.

Nešťastná nad smrtí manžela a nemocí své matky odešla z domova v neděli 8. prosince směrem k přehradě, cestou požila velké množství utišujících barbiturátů, přivázala si k pasu tašku s pětikilovým kamenem a vstoupila do ledových vod.

Johneho pomník

Johneho pomník

FOTO: archiv, Právo

Tělo utopené leželo ve vodě u břehu téměř celý měsíc. Nedaleko je Johneho pomník, postavený na památku studenta učitelství Herberta Johneho z Liberce, jenž se zde, i přes snahu svého přítele, který v ledové vodě brzy ztratil síly, utopil v červnu roku 1930.

"Pomníčky jsme viděli, ale koupeme se tu rádi, voda je příjemná a když si člověk dá pozor, nemělo by se mu nic stát,“ říká studentka Veronika Svitáková. Po modré dojdeme na Uhlířskou cestu, která nás zavede k Šámalově chatě, místu odpočinku.

"Dejte si pivo, párek nebo specialitu – domácí uzený sýr, ceny tady mají normální, pivo je myslím za dvacku,“ doporučuje Jiří Zeman z Liberce, který si do hor udělal výlet.

Od chaty dojdeme na rozcestí na Nové louce. Chceme-li se vrátit do Bedřichova, nejlepší je vydat se po žluté a přes přírodní rezervaci Kliková louka sejít k bedřichovské Lesní chatě, odkud je to kousek na centrální parkoviště.