Světově proslulá přírodní památka Ayers Rock, původními obyvateli Aboridžinci nazývaná Uluru, se nachází v severní Austrálii, v národním parku Kata Tjuta. Ročně rudě písčitý monolit Uluru přiláká tisíce turistů, z nichž většina nedbá na varovné cedule s nápisy, které důrazně varují před šplháním na skálu.

Nejenže je Uluru Aboridžinci považován za významné náboženské a spirituální místo, zároveň může být pro návštěvníky nebezpečný. Písek je kluzký a pád z vrcholku Uluru může být velmi bolestivý.

Ayers Rock, Mount Uluru, národní park Kata Tjuta, Austrálie

Ayers Rock, Mount Uluru, národní park Kata Tjuta, Austrálie

FOTO: Profimedia

Pád z Uluru, který měří 348 metrů na výšku a je vyšší než slavná Eiffelova věž v Paříži, nepřežilo již 35 turistů. Nejenže je šplhání nebezpečné samotným lezcům, monolit trpí rovněž, a to tím, že se na úpatí začíná drolit.

Jak uvedl britský deník The Daily Telegraph, mnoho turistů si zdolání vrcholku Ayers Rock vyzkoušelo na vlastní kůži. A aby toho nebylo málo, smutné zjištění po vyšplhání na vrchol monolitu je, že zde nikdo kupodivu nenainstaloval wc či aspoň mobilní toalety.

A tak si každý po zdolání vrcholu uleví na samotném Ayers Rock. Což k udržení jedinečného přírodního úkazu rozhodně nepřidá.

Přečtěte si také: Odhalení tajemství fotosyntézy se blíží

Stane se světovým zdrojem energie?
Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).