Pokud budete s dětmi trávit prázdniny v Českém ráji a okolí, nenechte si návštěvu Šťastné země ujít. Hlavní bránou vstoupíte na rozlehlou, mírně svažitou louku a kam oko pohlédne, všude dřevěné prolézačky, houpadla či skluzavky.

Obří zábavní areál na louce s výhledem na blízký zámeček Hrubá Skála vystavěla společnost, která vyrábí dřevěná dětská hřiště a sportoviště od malých herních prvků až po rozlehlé hrady a podobné stavby.

Kaskádovité pískoviště se třemi úrovněmi

Nastěhovala sem vybrané kousky ze svého repertoáru, který je zajímavý mimo jiné způsobem zpracování dřeva. Respektuje jeho přirozené vlastnosti a zachovává původní tvary a zakřivení, což dodává všem stavbám nezaměnitelný vzhled.

Centrální část areálu je plná nejrůznějších prolézaček, houpadel a dalších podobných atrakcí, jimž na kopci vévodí dřevěný hrad s vyhlídkovými věžemi a skluzavkami. Menší děti mají k dispozici také pískoviště. A ne ledajaké! Kaskádovité se třemi úrovněmi.

Areál Šťastná země je plný nejrůznějších dřevěných prolézaček a houpadel, řádit se tady dá celý den.

Areál Šťastná země je plný nejrůznějších dřevěných prolézaček a houpadel, řádit se tady dá celý den.

FOTO: archiv, Právo

Nedaleko bufetu se zase ocitnou v pohádce o Sněhurce. Její dřevěná podobizna je obklopena malými domečky pro trpaslíky, opatřenými cedulkami s jejich jmény.

Ročně přibude novinka

Pod trpasličí vesničkou je pastvina s domácími zvířaty, která mohou malí návštěvníci sami krmit přineseným starým pečivem, a hned vedle jedna z největších atrakcí, obří vzduchová trampolína. Je tak velká, že se na ni vejdou desítky dětí najednou.

Protože je oproti klasickým trampolínám tvořena pružnou plachtou uchycenou přímo u země, rodiče mohou být klidní. Nehrozí z ní nežádoucí přepadnutí z výšky dolů.

Jedním z největších lákadel Šťastné země je obří trampolína.

Jedním z největších lákadel Šťastné země je obří trampolína.

FOTO: archiv, Právo

Každý rok ve Šťastné zemi přibude novinka. Tou letošní je – kromě rozhledny u parkoviště – naučná stezka, která dětem představí nejdůležitější fenomény Geoparku Český ráj.

Vyrostla v dosud nepoužívané části areálu, v údolí a lese na jeho hřebeni. Celkem ji tvoří osmnáct zastavení s interaktivními hracími prvky.

Je výborným tipem i pro školní výlety. Pod vedením lektora si tu děti z mateřských škol nebo žáci 1. stupně základních škol hravou formou vyzkouší, jak vznikla místní příroda, jak dříve žili lidé, jak slouží přírodní síly nebo proč je důležité chránit přírodu.

Zkusí si tak mimo jiné tesat do pískovce, mlít obilí s pomocí mlýnských kamenů nebo budou čistit studánku.

Otevírací dobaSezóna zahájena 25. dubna. Otevřeno denně od 9 do 19 hodin, o prázdninách do 20 hodin.
VstupnéDenní vstupné 70 Kč na osobu (neplatí pro organizované programy a mimořádné akce). Při návštěvě větší skupiny každý 11. návštěvník vstup zdarma. Od 8. do 29. srpna se denně pořádají doprovodné programy pro děti.
Jak se tam dostatVlakem – nejbližší zastávka Hrubá Skála je vzdálena 500 metrů, autem – v Radvánovicích odbočit na Štěpánovice, 100 metrů nad areálem je vjezd na parkoviště.
Info www.stastnazeme.cz