Až na jih, k atraktivním lokalitám, jako jsou například Cosenza, Vibo Valentia, nebo cílové Reggio di Calabria, dojedete po dálnici, která vede mnohotvárnou krajinou.

Místy až do mraků a poté klesá a sleduje pobřeží s rybářskými vesnicemi, pevnostmi, které kdysi střežily bezpečí pevniny a připomínají orlí hnízda.

Jasmínová riviéra

Už cestou podél pobřeží a nejjižnějších pláží pevninské Itálie se necháváme okouzlovat přírodními scenériemi.

Od anilinových odstínů mořské hladiny, přes světle okrovou barvu písku na plážích, až po rozlehlé plochy žlutě kvetoucího kopru a zeleně citrusových a révových plantáží na mírně se zvedajícím podhůří.

Nad tím jako dramatická kulisa obrysy hor s vrcholy zahalenými do divokých mračen. Příroda je jednou z devíz, jimiž se Kalábrie právem pyšní. I když jsme tu pobývali v čase, kdy ještě jasmín nekvetl, vůbec nás neudivilo, že pás pláží nese také jméno Jasmínová riviéra.

 

Večerní panoráma italské Kalábrie

FOTO: Profimedia

Za okny mikrobusu se střídaly hotely, penziony, tu a tam kemp, nijak nápadné. Až najednou za místní tabulí Roccella Ionica jsme prudce zatočili – a byli na místě. Pětihvězdičkový hotel Park Princezen, ve stylovém, vkusném a luxusním areálu, prakticky nový, se stal pro nás několikadenním dokladem, že Kalábrie dnes nabízí návštěvníkům kompletní škálu služeb, nejvyšší standard nevyjímaje.

Park Aspromonte

Chceme-li se dostat z dálnice k jižnímu pobřeží, aniž bychom museli objíždět celou pobřežní silnici, můžeme zvolit zkratku, odbočit k jihovýchodu a projet napříč horstvem národního parku Aspromonte.

Uvidíme nádhernou horskou přírodu a také se dozvíme, kde se nacházejí zdejší lyžařská střediska. Po stránce turistické národní park obhospodařuje Asociace organizátorů výletů (Ass. Excursionistica), která každoročně vydává brožuru s programem akcí, z nichž si lze vybrat.

Domy rybářských vesnic jsou natlačeny až na mořský břeh.

Domy rybářských vesnic jsou natlačeny až na mořský břeh.

FOTO: Miroslav Feszanicz, Právo

Mezi desítkami výletních itinerářů najdeme tematiku krajinářskou, přírodní, panoramatickou, historickou, nechybějí možnosti dojít k ledovci, posedět u táboráku či vykoupat se v horské říčce.

Kalendář akcí začal již v lednu a končí 13. prosince. V takto vysokých horách přirozeně funguje také alpský klub – Club Alpino Italiano – Rifugio. Konečně – pokud bychom se blíže zajímali o zdejší lyžařské terény, pak sjezdovky a sedačkovou lanovku najdeme na svazích hory Mt. Scirocco, sahající do výše 1635 m n. m.

Gerace na kopci

Město Gerace, jak je v Itálii obvyklé, pokrývá vrchol kopce, což vytváří fascinující panoramatický pohled již z dálky. Pahorek je tvořen mořskými sedimenty, jejichž stáří se odhaduje na 60 miliónů let.

Pohled na městečko Gerace, italská Kalábrie

Pohled na městečko Gerace, italská Kalábrie

FOTO: Profimedia

Tyčí se do výšky 470 metrů nad mořem, od kterého leží na dohled. Může se pochlubit přepestrou historií, na níž se podíleli mj. staří Řekové a Římané. Byzanc z něj učinila administrativní, vojenské a náboženské středisko.

Normani, Aragonci, Cordobané, Bourboni. V 19. stol. vznikla osada Gerace Marina, dnes Locri. Bohatá historie zanechala odpovídající množství památek. Domy rybářských vesnic jsou natlačeny až na mořský břeh.

Kalábrie je též vyhledávána pro krásné moře a písčité pláže.

FOTO: Miroslav Feszanicz, Právo

Dodnes jsou v zachovalém stavu a jsou spolehlivým magnetem pro návštěvníky. Zámek, tři desítky kostelů, několik desítek paláců a další historické objekty jsou na trase prohlídky, kterou lze absolvovat podle tištěného prospektu.

A spolehněte se – celý den bude tak akorát. Nu a když už budete na místě, pak nezapomeňte – na ulici Largo Tre Chiese č. 3 nabízí Mario Farcomeni ve svém krámě typické místní produkty a lahůdky – např. zeleninu, papričky, olivy, víno (jako svou specialitu víno s mandlovou a bergamotovou příchutí), mandlový, bergamotový, citrónový, opunciový, jasmínový a čokoládový likér, bergamotové mýdlo, čaj, kávu. Nabídku Mario doprovází prodejem keramiky svých vlastních vzorů.