Po celém světě se dnes pořádají soutěže v cliffdivingu, kam se může přihlásit jak profesionál, tak i úplný amatér. Stačí jen zaplatit registrační poplatek 100 korun a můžete soutěžit. Základním kritériem je odvaha.

,,Nejmladšího účastníka soutěže jsme měli závodníčka ve věku osmi let,“ řekl Novinkám Filip Šutry, zástupce legislativy a předseda závodů v cliffdivingu. ,,Parametry pro účastníky jsou snadné, chce to hlavně pořádný odvaz,“ vysvětlil.

Nejstaršímu účastníkovi cliffdivingu v Česku bylo těsně pod 60 let, což svědčí o tom, že tato adrenalinová záležitost nezná hranic. Omezení nejsou téměř žádná, skákání se však podle Filipa Šutry raději nedoporučuje lidem s kardiovaskulárním onemocněním.

Mistrovství jsou jen pro profíky

V roce 2000 hostila Česká republika historicky první mistrovství světa v cliffdivingu. Na těchto kláních už musí mít závodníci natrénováno a něco předvést. Z Čechů se mezi nejlepší skokany po sedmiletém tréninku dostal jen Michal Navrátil.

,,Trénovat v areálu určeném pro skokany je pro amatéry těžké. V dnešní době je takových míst málo a často tam amatéry nepouštějí,“ říká Filip Šutry. ,,Soutěže jsou však pro amatéry otevřené.“

Cliffdiving v Rakousku

Cliffdiving v Rakousku

FOTO: Profimedia

Přijede i šampion z Kolumbie

V zatopeném lomu v Hříměždicích se skáče z výšky 16 metrů. Letošního desátého ročníku, který se bude konat od 31.7. do 1.8., by se měl účastnit i devítinásobný světový šampion, Kolumbijec Orlando Duque, který zde povede také několik odborných seminářů o cliffdivingu. Z českých skokanů přislíbil účast Michal Navrátil, bronzový na evropském šampionátu v Ponte Brolla ve Švýcarsku. Přístup na závody mají i amatéři.

Orlando Dugan při skoku

Orlando Duque při skoku

FOTO: Profimedia

Součástí akce budou i atrakce, jako například houpačka ve výšce pěti metrů. K vidění bude už tradičně i exhibice ve splashdivingu, kdy na rozdíl od klasických soutěžních skoků jde o to, vyšplíchnout co nejvíce vody. Frajeři z Německa by měli předvádět "placáky a prdeláče", při kterých se bude divákům tajit dech.

Světové rekordy

 

Nejlépe provedený skok (7x 10 bodů)

V roce 2000 na závodech WHDF Cliff Diving World Championship na Hawaii na ostrově Kaunolu, skočil Columbijský skokan Orlando Duque dvojité salto nazad se čtyřmi vruty z výšky 24,4m (80 feet). Všech sedm rozhodčích skok ohodnotilo nejvyšší známkou 10 bodů.

 

Video

Nejlepší skok v historii cliffdivingu  Zdroj:    Youtube.com

 

Skok z největší výšky do mělčiny (z 10,7 m do 30 cm)

Asi největší a nejbláznivější skok provedl Darren Taylor známý jako Professor Splash. Zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů, když kočil z 10,7 metru (35 feet) do 30 centimetrů (12 inches) hlubokého dětského nafukovacího bazénku.

 

Video

Nejvyšší skok do mělčiny    Zdroj: Youtube.com