Britská ekonomická společnost New Economics Foundation vyhodnotila současný „index šťastné planety“ (HPI) neboli skutečný index životní úrovně pro většinu zemí světa. Tento index prý reálně odráží životní úroveň, pohodu, štěstí a ekonomickou prosperitu lidí. 

Happy Planet Index pro rok 2009 z velké většiny obsadily země latinské Ameriky. A zajímavá je na první pohled sedmá příčka, kde se objevuje Kuba. Index totiž nezohledňuje jen lidská práva podle evropské normy, ale klade silný důraz na psychologické štěstí a pohodu lidí, kteří v zemi žijí.

Festivalové oslavy v hlavním městě Kostariky v San José

FOTO: Profimedia

Podle NEF je HPI mnohem věrohodnější při porovnávání životní úrovně zemí než pouhá čísla hovořící o ekonomickém růstu. A podle indexu třeba Čína a Indie byly před dvaceti roky ekologičtější a šťastnější než dnes, ačkoli dnes jsou na tom ekonomicky lépe.

„Index naznačuje, že cesta, kterou sledujeme, a to bez výjimky, nedokáže poskytnout všechny tři cíle: vysoké životní uspokojení, vysoký průměrný věk života a trvale udržitelný ekologický styl života. Místo toho potřebujeme nový model vývoje, který nám poskytne dobrý život, aniž bychom zcela zničili Zemi,“ uvedl Saamah Abdallah, jeden z výzkumníků společnosti NEF.

Kombinace dlouhověkosti a životní spokojenosti

Kostarika je jedničkou, protože její obyvatelé uvádějí nejvyšší životní uspokojení na světě 8,5 na stupnici od jedné do desíti, lidé tam navíc žijí poměrně dlouho – v průměru 78,5 roku – a s ekologickou stopou to tam zatím není špatné, ačkoli ne nejlepší. Celkové HPI v Kostarice dosahuje 76,1 bodu.

Česko na 92. místě má slušný průměrný věk života – 75,9 roku – horší je to ale s životní spokojeností, která má hodnotu 6,9, a nejhorší je to s ekologickou stopou, která je značně podprůměrná.