Olympská riviéra, to je více než osmdesát kilometrů pobřeží jižně od Soluně, jehož velkou část tvoří písčité pláže, sahající až za ústí řeky Pinios. V několika posledních desítkách let přenechali bohové tato místa lidem. Na Olympské riviéře vyrostla letoviska s celkovou kapacitou mnoha desítek tisíc lůžek v hotelích, apartmánových domech i v kempech, s veškerým potřebným zázemím.

Letoviska na Olympské riviéře mají kapacitu několik desítek tisíc míst.

FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

Oblast pod Olympem patří k místům, kam naši turisté začali jezdit ve velkém hned v roce 1990. Nejprve po silnici, ale jak narůstaly v 90. letech problémy na Balkáně, přibývalo těch, kteří volili cestu letadlem. Dnes létá v letní sezóně pravidelně několik charterových letů do Soluně (Thessaloniki) odkud je to na riviéru pár desítek kilometrů.

Nejen koupání

Oblast Pierie i sousední Tessalie, kam riviéra zasahuje, nabízejí svým hostům nejen slunění a koupání v moři, ale jako všude v Řecku, ještě mnohem víc. Antické a byzantské památky v Soluni, kláštery v Meteoře, v dosahu jednodenního výletu je takový klenot jako Delfy, trochu z ruky (asi 400 km), ale stále ještě v dosahu, jsou i Athény.

Poloostrov Athos se dvěma desítkami klášterů vidí zájemci jen z paluby výletní lodi.

Poloostrov Athos se dvěma desítkami klášterů vidí zájemci jen z paluby výletní lodi.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Přímo nad mořem, tam kde sídlí bohové, je Olympský národní park. Je to rozlehlý prostor vhodný pro vysokohorskou turistiku, jsou tam značené trasy a horské chaty.

Leptokarie, Nei Pori a Platamonas

Pokud se vydáte na dovolenou do Leptokarie, zakusíte možná pocit, který mají Němci a Angličané skoro všude. Jsou tam jídelní lístky v češtině nebo ve slovenštině, snad v každé hospodě se najde číšník, který některým z obou jazyků alespoň trochu mluví, podobné je to v mnoha obchodech a zlatnických krámcích.

Platamonas a Nei Pori v nedalekém sousedství jsou o něco klidnější, možná i trochu elegantnější a slovanský živel je tam více zředěn.

Písečná pláž Agathi

Moře je klidnější na západní straně zálivu.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Většina letovisek má několik věcí společných: Pláže jsou dlouhé a široké, mořské dno se svažuje velmi pozvolna, takže koupání je tam vhodné i pro děti a nepříliš zdatné plavce. Moře je spíše klidnější, protože Olympská riviéra je na západní straně hlubokého zálivu, kde se vlny nerozbíhají tak jako na otevřeném moři.

Ubytování v těchto letoviscích nabízejí cestovky převážně v apartmánových domech, ale jsou tam i hotely.