Historická Telč je častým objektem zájmu filmařů. Stala se kulisami pro snad nejoblíbenější českou filmovou pohádku Pyšná princezna. Natáčely se tam i snímky Jak se budí princezny, Kouzelný měšec a Z pekla štěstí a seriál O ztracené lásce. Telč se na první příčce umístila už v prvním ročníku ankety v roce 2007.

Na druhé místo vyneslo hlasování loňského vítěze - zámek v Hradci na Moravicí na Opavsku, kterému poslalo hlas 3334 lidí. Na třetím místě skončil zámek Raduň, také z Opavska. V anketě mu svoji přízeň vyjádřilo 1371 hlasujících.

Přepychový Zlatý sál je vybaven v renesančním stylu.

Přepychový Zlatý sál je vybaven v renesančním stylu.

FOTO: Archiv Státního zámku Telč

Vítězný telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Jeho přitažlivost je podle tamních správců tím větší, že se tam díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Mnohé z nich jsou reprezentativními příklady zásahu italského umění do českého území, případně jeho proměn v prostředí severně od Alp.

Historie zámku 

Zámek v Telči fascinuje návštěvníky nejen svými skvěle vybavenými a zachovanými interiéry, ale i romantickým okolím. Příjemné odpoledne zde můžete strávit v rozlehlém zámeckém parku nebo v zahradě, kde se často konají přehlídky historického šermu a tance. Jaká ale byla skutečná historie zámku? Také trochu romantická a pohádková.

Brnění v Rytířském sále je skutečně pohádkové

Brnění v Rytířském sále je skutečně pohádkové

FOTO: Archiv Státního zámku Telč

Na místě zámku byl v druhé polovině 14. století vystavěn gotický hrad, jehož pozůstatky můžeme stále nalézt v kapli sv. Jiří a u tzv. Malého dvorka. Renesanční podobu získal zámek až se Zachariášem z Hradce, který si chtěl do zrekonstruovaného sídla přivést manželku Kateřinu z Valdštejna. Učinil tak roku 1553, kdy už byla většina úprav hotova a jeho nastávající se mohla těšit z moderního italského vzhledu nové domácnosti.  

Pohled od zámecké zahrady

Pohled od zámecké zahrady

FOTO: Archiv Státního zámku Telč