Polynésané nazývali tento prastarý sport he’e nalu, což znamená klouzání po vlnách. Na konci Velkého stěhování národů se stal nejrozšířenějším polynéským sportem. V různých podobách se uchytil od Nového Zélandu přes Havaj až po Rapa Nui a Novou Guineu.

V západní Polynésii, Melanésii a Mikronésii byla surfová prkna především krácením dlouhé chvíle dětí, hlavně kluků. Ve východní Polynésii se sportu věnovala i děvčata bez ohledu na věk. Hlavním centrem se staly havajské ostrovy, kde se sport zapsal nejvýrazněji do dějin tohoto sportu.

Oceán a jeho vlny byly pro obyvatele Tichomoří posvátné - věnovali jim mnoho básní, modliteb, ale i jeskynních kreseb. Na konci 18. století připlul k havajskému pobřeží James Cook, domorodci ještě nikdy neviděli tak obrovskou loď, a tak mávajíce a volajíce aloha vítali Cookovu posádku jako bohy.

Surfing byl dlouho jen havajským sportem. To se změnilo až před první světovou válkou, kdy se surfing dostal do Kalifornie. Opravdová exploze začala v 60. letech minulého století, surfování se stalo módou a životním stylem. Přišli Beach Boys i ležérní životní styl.

Rozšíření z Ameriky do Austrálie a Afriky

Americká móda rychle zapustila kořeny v Austrálii a Jižní Africe a nakonec všude, kde mají alespoň nějaké vlny. Na přelomu 60. a 70. let začal měnit surfing svou podobu, dlouhé vlasy a kouření marjánky ustupovalo a ze surfování se stával pomalu byznys.

Dnes je surfing nejen sport, zábava a postoj k životnímu stylu, ale také velký kolotoč peněz. Závody a soutěže k surfingu neodmyslitelně patří, neboť i dříve bylo vítězství otázkou nejen cti, ale také bohatství.

Mnoho dnešních profesionálních jezdců tvrdí, že pláže bývají při závodech čím dál více zaplněné, konkurence je tvrdší, ale aloha spirit (duch, charakter) doposud nezmizel.

Turisté se učí surfovat na havajské pláži Waikiki.

Surfing se dlouho vyskytoval jen mezi Havajci, dnes se na pláži Waikiki učí surfovat i turisté.

FOTO: Reuters

V Evropě se surfuje ve Francii a Portugalsku

Evropské pobřeží Atlantiku láká profesionální i amatérské vyznavače surfingu především na pláže Francie a Portugalska. Pro zájemce z Česka se bude letos konat první ročník surfové školy Rip Curl, která bude probíhat v rámci desetidenních kempů v jednom z nejznámějších surfových regionů Evropy - v Peniche, rezortu Baleal - v termínech od 16. června do 4. října.

Díky unikátní poloze, která dělá region Peniche dokonalou surfovou destinací, jsou místní vlny na každodenním pořádku. Město se pyšní přezdívkou Capital das Ondas (Hlavní město vln). Mezi nejznámější patří legendární Supertube. V okolí jsou jak klasické začátečnické vlny, tak i útesové vlny nebo takzvané secret spoty (skrytá místa k surfování).

Účelem Rip Curl Surf Campu není intenzivní trénink sportovních nadšenců a osvojení si jízdy na menších vlnách. Surfování je prostředkem k utužení fyzické i psychické kondice, kardoivaskulárního systému, posílení ramen, zad, nohou a středních partií. S každou příchozí vlnou odplouvá stres a napětí, pobyt ve slané vodě působí blahodárně na kůži a pleť.