Rodiče, kteří chtějí s dětmi oslavit nadcházející Mezinárodní den dětí a většinu atrakcí v Praze a okolí již znají, by si neměli nechat ujít jedinečný projekt výstavy Jsou mezi námi?, který pro návštěvníky připravilo Centrum Chodov spolu s předními českými záhadology a odborníky na tematiku UFO.

Víkend s ufony v pražském Centru Chodov

Zelení ufoni dávají nahlédnout do zákulisí české záhadologie a pátrání po mimozemských civilizacích. Nejmenší i ti větší si tak mohou prohlédnout nejen model přistávacího modulu či rakety, ale také se na vzdělávacích panelech dozvědět více například o tajemných kruzích v obilí, které se často objevují také na území České republiky. Unikátní projekt v Centru Chodov je k vidění do 21. června.

Centrum Chodov obsadili návštěvníci z vesmíru.

:. Centrum Chodov obsadili návštěvníci z vesmíru. FOTO: Petr Horník, Právo

Výstava obsahuje modely rakety, létajícího talíře - ufo, přistávajícího průchozího modulu a další exponáty včetně naučně-vzdělávacích panelů a vitrín. Na panelech jsou vystaveny exkluzivní fotografie a zajímavé informace ze světa záhadologie. Návštěvníci zde mohou najít například exponát smrtícího červa olgoje chorchoje v písku.

V neděli 31. května od 10.00 hodin je pro děti připraven speciální program plný atrakcí - skákací hrad, malování na obličej, ohnivá show, pohádkový cirkus či pojízdná cukrárna.

Víkendová Jízda králů ve Vlčnově na Zlínsku

Po celý víkend se v obci Vlčnov ve Zlínském kraji bude konat tradiční folklórní slavnost pro děti a jejich rodiče nazvaná Jízda králů.

Sobota 30. května - Dětský den s hasiči v Plzni

V Plzni mohou děti s předstihem oslavit svůj svátek s Integrovaným záchranným systémem, to znamená s hasiči a policisty na louce před zoologickou zahradou.

Na místě budou od 10 hodin ukázky hasičské a policejní výstroje a techniky, vyprošťování lidí, práce policejních psů a další. Děti do 15 let, které předloží jakýkoli vlastnoručně namalovaný obrázek, mají v tento den vstup do zoo a do Dinoparku zdarma.

Sobota 30. května - sportovně-kulturní den v Kladně

Sobotní odpoledne mohou děti příjemně strávit na kladenském Městském stadionu Sletiště. Od 14 do 18 hodin zde budou cyklistické exhibice, ukázky bojového umění a akrobatického rokenrolu. Nebudou chybět zábavná představení, kouzla či vystoupení hasičského sboru. Děti se budou moci projet na koních, nebo si zkusit lanovou dráhu.

Ilustrační foto.

:. Také koně budou čekat na děti, aby se na nich mohly povozit. FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

Sobota 30. května, Štětí - Den dětí s hafany

Děti, které se rádi mazlí se čtyřnohými přáteli, jsou zvány do areálu kynologického klubu ve Štětí. Psovodi zde zorganizovali výstavu voříšků a psů bez rodokmenu.

Pro návštěvníky je připraven doprovodný program a mnoho další zábavy, jako je skautský hlídací koutek nebo nafukovací skákací hrad. Pro všechny je zajištěno bohaté občerstvení.

Sobota 30. května - oslava na kořenovské zubačce

V horské obci Kořenov budou v rámci oslav Mezinárodního dne dětí vypraveny zvláštní vlaky s ozubnicovou lokomotivou a historickými motorovými vozy, které povezou zájemce po trase Tanvald – Kořenov – Harrachov a zpět.

Děti mohou slavit svátek v prostorách kořenovského nádraží, kde pro ně budou připraveny hry i jízdy na vláčku. Zároveň bude novou expozicí zahájena druhé sezóny Muzea ozubnicové dráhy v budově kořenovského nádraží.

Sobota 30. května - oslavy v Litvínově

V litvínovském Podkrušnohorském muzeu je pro děti připraven bohatý program, jehož start je naplánován na desátou hodinu dopoledne.

Oslavenci se mohou těšit na soutěže, střelba ze vzduchovky, projížďky motorovou lokomotivou, vystoupnení jezdců na motokárách, hasičské techniky a báňských záchranářů.

Hrát, zpívat a provázet celým dnem budou Míra Kuželka a Petr Ernst. Pro soutěžící děti jsou připraveny zajímavé ceny. 

Sobota 30. května - radnický Den dětí

V sobotu 30. května pořádá Město Radnice na dětském hřišti akci pod názvem Den dětí 2009. Akce se koná ve spolupráci s Junákem Radnice, MŠ Radnice, Tenisovými kurty Radnice. Od 14 hodin na děti čekají soutěže a spousta zábavy. Je připravená ukázka práce policie s policejním psem. Odpoledne bude zakončeno pečením buřtíků na ohni.

Sobota 30. května - zaječická oslava

Jihomoravská obec Zaječice naplánovala pro děti program na celou sobotu. Budou připraveny ukázky z práce Sboru dobrovolných hasičů z Rakvic. Děti si budou moci vyzkoušet, jak jsou šikovní a zda se jim podaří proudem vody shodit plechovky nebo uhasit ohýnek pěnovým přístrojem, budou si moci také vyzkoušet hasičský oděv apod.

Dále budou pro děti připraveny různé soutěže, za které dostanou sladké odměny. Dětský den bude zakončen táborákem s tradičním opékáním buřtíků.

Neděle 31. května - Dětský den pod nymburskými hradbami

Pod nymburskými hradbami se uskuteční dětský den od deseti do 18 hodin. Všichni oslavující se mohou těšit například na skákání v pytli s Bobem a Bobkem, lovení rybyček s Rákosníčkem a jiné soutěže. 

Výtvarná dílnička čeká na zručné šikulky, již si mohou ozkoušet malování na hedvábí a s vodovkami. Neobvyklé zkoušky šikovnosti si připravil Krejčík Honza, kdy se bude provlékat s Jehličkou Bělou, přebírat niť se zavíracím špendlíkem Nesmyslíkem, skákat guma se špulkou Mirkou, tahat niť s knoflíkem Bédou a hrát tichá pošta s pošťákem Tomem.

Od dvanácti hodin budou k dispozici atrakce zdarma (skákací hrad, velká nafukovací klouzačka a skákací trampolína). V přírodním divadélku za keřem mohou návštěvníci shlédnout dětské divadelní představení Krejčíka Honzy s krásnými texty Jiřího Žáčka a Jany Rychetské nazvané Afrika.

V 17 hodin vystoupí Heart Breakers, tanečníci break dance, kteří předvedou neuvěřitelné akrobatické prvky. Jedná se o jedny z nejlepších b-boys v Česku. Nově budev areálu k dispozici koutek pro rodiče.  

Knižní dětský týden v Plzni začíná 1. června

Plzeňské knihkupectví Portál v Prokopově ulici připravilo pro děti k jejich svátku výtvarnou soutěž s překvapením a dárky, v níž vyhrává každý zúčastněný. Soutěž je určena dětem, kterým je méně než čtrnáct let. Pokud v týdnu od 1. do 5. června přinesou do knihkupectví výkres na téma Obrázek z mé oblíbené dětské knížky, budou si moci vylosovat odměnu.

Pondělí 1. června - Den dětí v pražské Stromovce

Pražané se svými ratolestmi mohou zamířit například do parku Stromovka v Holešovicích, kde společnost Lesy hlavního města Prahy spolu s ekologickými organizacemi připravily oslavu mezinárodního dne dětí, jehož tématem je Eko-bio Stromovka.

Záměrem organizátorů je nenásilnou formou vzdělávat také ty nejmladší občany Prahy v oblasti ekologie, přírody a odpovědného přístupu ke světu a životu. Součástí programu bude naučně-poznávací stezka se zajímavými stanovišti.

:. V areálu parku Stromovka se bude ekologicky slavit Den dětí. FOTO: Dana Kysučanová, Novinky

Na děti čekají různé tvořivé dílny, ukázka dravých ptáků, nebude chybět možnost vyzkoušení hasičského útoku, dále si děti budou moci s pomocí odborníků chytit opravdovou rybu nebo se vrhnout do afrických rytmů pomocí vlastního doprovodu na bubínky.

Odpočinek si mohou děti dopřát u známého loutkového divadla Buchty a loutky s pohádkou O neposlušných kůzlatech a u Divadla z kufru, které má na repertoáru pohádku Kašpárek a princezna.

Bude probíhat malování vodovkami na téma Strom, který mám rád. Děti mohou v průběhu dne malovat křídami na chodníky, k dispozici budou také oblíbený skákací hrad a dobré občerstvení.

Pondělí 1. června - svátek na pražské Kotlářce

Pro děti od šesti do patnácti let budou v pondělí od 14.30 hodin připraveny více než tři desítky sportovních i dovednostních soutěží v areálu Stadionu mládeže na Kotlářce v pražských Dejvicích. Den dětí s tématikou Napříč světadíly připravila střediska Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy, Stadion mládeže a Stanice techniků.

Soutěžní stanoviště budou představovat jednotlivé země různých kontinentů a samotné soutěže budou vycházet z jejich národních tradic či obyčejů. Například v rámci soutěžního stanoviště Egypt budou řešeny starodávné hlavolamy a ve Švýcarsku budou zdolávat umělou lezeckou stěnu. Ti, kteří splní alespoň deset úkolů na stanovištích, budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny.

Pondělí 1. června - kulturní festival v Brně

V Brně se u Mahenova divadla od 9 do 22.00 hodin koná kulturní festival, na nějž je vstup zdarma. Kromě Mako!Mako vystoupí MIG 21, Aneta Langerová, Navigators a mnoho dalších překvapení.

Aneta Langerová tvrdí, že její aktuální vizáž je pohodlná na léto.

:. Aneta Langerová vystoupí na kulturním festivalu v Brně. FOTO: Petr Hloušek, Právo

Výstava o večerníčcích v Poličce

V Poličce na Svitavsku bude v městském muzeu v Tylově ulici trochu se zpožděním pro děti k svátku zahájena výstava Jak se rodí večerníčky, která návštěvníky seznámí s jednotlivými fázemi výroby animovaných filmů. K vidění budou i postavičky Pata a Mata s původními rekvizitami a scénáři z populárního seriálu o dvou kutilech. Exhibice potrvá od 6. června do 27. září.