Celkem na vozovky mezi Lille a Paříž vyrazí 196 vězňů, které obklopí 124 dozorců a vězeňských sportovních instruktorů. Pojedou společně ze severu Francie do Paříže, přičemž je zakázáno jakékoli oddělování od pelotonu a sprint. „Bude to týmová jízda,“ přiznala mluvčí francouzské vězeňské služby.

„Pro nás je to forma úniku, šance, jak si dát pauzu od denní reality ve vězení. Když se dobře chováme, máme možnost dostat se z vězení dříve, na podmínečné propuštění,“ tvrdí osmačtyřicetiletý Daniel z věznice v Nantes.

Plánují celkem sedmnáct zastávek

Závod bude zahájen 4. června v Lille a po 2 240 kilometrech skončí v Paříži. Na cestě je plánováno celkem sedmnáct zastávek, pokaždé v místě, kde se vyskytuje věznice. Ovšem cyklisté nebudou muset na noc za mříže, ale užijí si pobyt v hotelu.

„Tento projekt má pomoci těmto mužům znova se začlenit do společnosti a to tak, že u nich buduje a posiluje hodnoty, jako je podpora, týmová práce a sebevědomí. Chceme jim dokázat, že s trochou výcviku mohou dosáhnout svých cílů a začít nový život,“ uvedla za vězeňskou službu mluvčí Sylvie Marionová.