Brusel má i své skryté kouzlo, které musíte postupně objevovat sami. Žádné tuzemské cestovní kanceláře vám totiž nenabídnou, abyste se alespoň na půl dne vydali na neopakovatelný bruselský bleší trh.

A nemusíte kvůli němu kráčet kdovíjak daleko, najdete ho sotva patnáct minut pěšky od hlavního nádraží. Tvoří ho dvě souběžné ulice zakončené půvabným malým náměstím Place du Jeu de Balle. V okolních ulicích a uličkách je spousta vetešnictví, nejroztodivnějších krámků se starožitnostmi i půvabně zvláštních specializovaných obchůdků - třeba s roztodivnými africkými maskami dovezenými odkudsi z dálky, od šamanů z rovníkových džunglí a buší.

Vetešnický ráj

V těchto vetešnických obchodech, častokrát několikapatrových, najdete opravdu úplně všechno: třeba velké olejomalby za deset eur od neznámých umělců, roztomilé porcelánové figurky z doby pozdního rokoka, židle přesně takové, jaké měla vaše prababička v kuchyni, vycpanou hlavu kance, nepřeberné množství starých telefonních aparátů z let dvacátých a třicátých…

V bruselských vetešnictvích najdete i cenné starožitnosti a všechny za babku.
FOTO: Marek Damm

V jednom poměrně velkém a dobře „zásobeném“ vetešnictví na rue Blaes mají dokonce něco naprosto nevídaného. Většinu první, vstupní místnosti zabírá - kolotoč! Opravdový kolotoč, s jakým se tátové a dědové mohli kdysi dávno setkávat na poutích. Je skvostně restaurovaný. Podle slov majitele obchodu Thierryho Arnaulda byl vyrobený snad ně -kdy kolem roku 1910.

„Ano, vím to dobře, je neprodejný, naprosto neprodejný,“ směje se Thierry, ale jedním dechem hned dodává: „Tušíš ale, jaká je to fantastická reklamní atrakce pro můj byznys? Půlka obyvatel Bruselu sem vodí své návštěvy se slovy: Hele, ukážu ti něco fakt extra, starej kolotoč v jednom vetešnictví! A jdou ke mně do krámu a tady pak vždycky někdo z nich něco koupí.“

Chcete-li poznat srdce Bruselu, jeho skutečnou tvář, zajděte si tam na blešák. A tohle úřednické město vám najednou bude připadat přívětivé, příjemné, vstřícné.

:. Restaurace Chez Léon a šéf kuchyně Paul Vanlancker
FOTO: Marek Damm

Léonovy mňamky

Je-li blešák bruselským srdcem, pak restaurace Chez Léon je určitě jeho žaludkem. Chez Léon okouzluje místní i turisty výborně připravenými mušlemi a hranolky (mimochodem - hranolky jsou belgický „vynález“) už více než sto patnáct let!

Na rue des Bouchers, doslova jen pár kroků od Velkého náměstí - Grand Place, ji roku 1893 otevřel a začal provozovat Léon Vanlancker, zakladatel proslulého kuchařsko-restauratérského rodu, jehož mužští příslušníci vedou a spravují tuto nesmírně populární restauraci dodnes.

A že to dělají opravdu skvěle, se přesvědčí každý, kdo si sem chce zajít na oběd kolem jedné nebo na večeři mezi sedmou a devátou. Najít volný stolek bez předchozí rezervace bývá krajně komplikované. Inu, když někde dobře vaří - rozkřikne se to rychlostí blesku.

:. Bleší trh pod širým nebem
FOTO: Marek Damm

Kuchařům přímo u kuchyňských sporáků velí další z „klanu“ Vanlanckerů, a sice Paul Vanlancker, jemuž tady nikdo neřekne jinak než „Monsieur Paul“. Na jídelním lístku najdete čtrnáct receptů na přípravu mušlí.

K tomu kuchaři ještě bravurně ovládají dalších 120 tradičních belgických jídel, mezi nimiž je chuťově bezkonkurenční třeba králík na třešňové omáčce nebo kuře tety Pauliny. Kdo má rád ryby, nesmí v jídelním lístku U Léona minout grilované filé z lososa.

Dětské menu zdarma

Na tom, že restaurace Chez Léon čili U Léona je obrovsky populární v hlavním belgickém městě, má lví zásluhu i fakt, že na každé židli či lavici je připevněná zlatá cedulka se jménem celebrity, která sem někdy zavítala.

Takže můžete třeba sedět na místě, kde večeřel slavný písničkář Jacques Brel, kde popíjel víno a pochutnával si na mušlích známý francouzský herec Claude Rich, kde si po dobrém obědě načrtával na kus papíru své další šansony Georges Brassens.

:. Přímo uvnitř jednoho z vetešnických krámků na rue Blaes objevíte i půvabný starodávný dětský kolotoč.
FOTO: Marek Damm

Hodovala tu slavná francouzská filmová hvězda Catherine Deneuveová, na belgických specialitách si zde pochutnávali i americký prezident Jimmy Carter a německý kancléř Helmut Kohl.
Podle seznamu známých osobností by se mohlo zdát, že jde o nejluxusnější restauraci světa s pěkně drahými cenami.

Opak je pravdou - ceny jsou zde dostatečně příznivé i pro kapsy obyčejných turistů. Navíc - U Léona zavedli něco, co je v našich českých luzích a hájích nevídané: děti do 12 let dostanou kompletní dětské menu o třech chodech zdarma! No - nedivte se potom, že je tu pořád narváno.

:. Interiér restaurace Chez Léon
FOTO: Marek Damm,