Průzkum probíhal od konce ledna do poloviny března roku 2009 a jasně ukázal, že i v době krize je pro Čechy jedna větší dovolená jasnou prioritou. Pouze osm procent dotazovaných se letos na dovolenou nechystá, neboť má obavy z krize nebo je již krizí postiženo a v současné době si dovolenou nemůže dovolit. V této skupině jsou především osoby nad 50 let věku a také rodiny.

Odpočinek potřebuje každý

Celých 92 procent dotázaných se na dovolenou chystá, a to i přesto, že o krizi vědí a v některých případech její dopady také osobně pociťují. Všichni se shodují, že jednou za rok je delší odpočinek potřebný a délku této hlavní dovolené respondenti plánují na více než osm dní.

Z těch, kteří se na dovolenou chystají a budou investovat do dovolené méně než loni, je nejméně početná skupina. Z těchto 17 procent navíc plných deset procent uvádí, že cíl jejich dovolené bude Česká republika. Zbytek mění luxusnější destinace za ty méně luxusní, ale finančně dostupnější.

Skupina 44 procent dotázaných, z níž tvoří 78 procent rodiny, hodlá stejně jako vloni využít cestovní kanceláře pro nákup ubytování nebo programů a dopravu si zajistí sama nebo si prostřednictvím cestovních kanceláří koupí svůj obvyklý letecký zájezd.

Stále populární Chorvatsko a Řecko

Nejčastěji se Češi dopravují po vlastní ose do Chorvatska a na sever Itálie. Mezi nejpopulárnější letecké zájezdy patří  Řecko a řecké ostrovy, Kypr, jih Itálie a Španělsko, a z těch exotičtějších Tunisko a Egypt.

Průzkum překvapivě ukázal, že více než čtvrtina dotázaných hodlá za svoji dovolenou utratit dokonce více než v předchozím roce, kdy ještě krize v hlavní turistické sezóně neexistovala. V této kategorii se nachází nejvíce svobodných a mladých osob do třiceti let věku. Z jimi uváděných destinací jasně vedou exotické země, přičemž více než polovina dotázaných se chystá do jiné země nebo jiného místa než v loňském roce.

Na jakou dovolenou se Češi chystají letos?
44%
stejnou jako minulý rok
31%
dražší než minulý rok
17%
levnější než minulý rok
8%
na žádnou, je krize
Zdroj: ACK ČR