„Loni jsme si hráli na dobu Karla IV., tentokrát se vydáme do renesanční doby. Minule přistoupilo na naši hru tři a půl tisíce lidí, kteří se s námi přišli bavit,“ konstatoval starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). Věří, že tomu bude stejně i letos.

Na neděli, kdy se oslavy z Ovocného trhu přesunou na Žofín, který se změní v historické městečko, se chystá oživení legendárního Golema. Rudolf II. požádá starostu, aby ze samotného dna Vltavy vylovil kouzelný šém. A Hejma je odhodlán to udělat. Nakonec loni se rovněž ráchal ve vltavské vodě, navíc uvězněn v koši.

Do centra poputuje z barrandovských ateliérů

Golem poputuje na Slovanský ostrov z barrandovských ateliérů. „Naposledy mohli Pražané tuto postavu, která hrála ve filmech Císařův pekař a Pekařův císař, spatřit na vlastní oči v roce 1990 na výstavě u Hybernů,“ řekl mluvčí Prahy 1 Alexander Koráb.

Kampa

Kampa
FOTO: Zuzana Fišerová, Novinky

Golem, ač monstrum, váží podle Korába jen něco kolem šedesáti kilogramů. Je totiž z molitanu a dutý. Do nohou se prý musí dát závaží, aby se na nich udržel. Se šémem asi starosta uspěje, protože Koráb prozradil, že Golem svítit bude.

V rámci již tradičních Dnů Prahy 1, kterými si obec připomíná svůj vznik v roce 1784 sloučením Nového a Starého Města, Malé Strany a Hradčan, budou mít lidé také možnost navštívit řadu památek. Například se nechat průvodcem zdarma provést kostelem sv. Jindřicha a Kunhuty, stejně tak i chrámem Matky Boží před Týnem. Na obyvatele Prahy 1 čekají rovněž zdarma sobotní večerní představení v Divadle bez zábradlí a v Divadle v Celetné, pro malé diváky odpolední pohádky v Celetné a v Minoru.

Pohled na Strahovský klášter

Pohled na Strahovský klášter
FOTO: Zuzana Fišerová, Novinky

Dnů by se měly účastnit také soutěživé děti, pro něž jsou nachystaná různá klání. „Říkáme tomu živý dějepis,“ míní Hejma. Připraveno je putování po památkách, tzv. Praha magická. Otevřené budou mj. petřínské štoly, Strahovský klášter, Klausova synagoga. Návštěvníci v nich budou sbírat tolary a razítka do hrací karty. Při nedělním slosování mohou vyhrát třeba fotoaparát. U deseti stanovišť, na něž cestou narazí, mohou děti za správné zodpovězení hádanky získat malou sladkost.