Sklářské pátky jsou tipem na výlet nebo také balíčkem služeb pro turisty, kteří v okolních horách tráví zimní dovolenou nebo jarní prázdniny, řekla Alena Kortanová z firmy Kortan - Sklo Bižuterie, jež se na projektu podílí.

Sklářské pátky využívají polohy Železného Brodu, který leží na dosah Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Návštěvníkům rekreačních středisek chtějí od 9. ledna do 15. března nabídnout zajímavou alternativu pro špatné počasí nebo pro případ, že už je lyžování omrzí. Prohlídky mohou turisté spojit s procházkou městskou památkovou rezervací Trávníky, kde jsou roubené domy typické pro oblast Železnobrodska.

Uvidíte také výrobu skla

Projekt spojil tři místní sklářské firmy, průmyslovou školu a sklářské muzeum a vždy v pátek se všichni otevřou turistům. "V průběhu týdne je vždy něco otevřené, ale jen v pátek mohou turisté vidět všechno," vysvětlila Kortanová. Už v 10:00 začíná prohlídka ve sklářské škole. Studenti zájemcům představí školu, dílny a sklářskou huť, kde uvidí studenty při výrobě skla. Otevřena bude i školní prodejna skla.

"Turisté pak mají možnost navštívit také Galerii Na Rynku nebo naši firmu Kortan, kde uvidí tradiční výrobu skleněných vinutých perlí," doplnila Kortanová. Přímo v malé podnikové prodejně předvádí pracovnice firmy výrobu drobných figurek nebo skleněných perlí, jejichž historie sahá až do třetího tisíciletí před naším letopočtem.

Prodejna nabízí nejen perle, ale také bižuterii a šperky z nich a zájemci mají možnost si nějaký šperk i sami vyrobit. Ve firmě Detesk zase mohou turisté vidět foukání technického skla.

V pátek je také v zimě otevřeno městské muzeum

V pátek je také v zimě otevřeno městské muzeum, které se specializuje na historii a současnost sklářské výroby v Železném Brodě. Mimo jiné je tam možné vidět i expozici věnovanou sklářským výtvarníkům Stanislavu Libenskému a Jaroslavě Brychtové, jejichž práce vlastní galerie i sběratelé po celém světě. "Paradoxně u nás nejsou tak známí, jak by si zasloužili," dodala Kortanová.