Jedna z největších britských cestovních kanceláří, Travel Counsellors, přidělila Praze ve svém žebříčku deseti nejoblíbenějším měst pro víkendový pobyt páté místo za Paříží, New Yorkem, Dubají a Římem. Podle ní se Praha dostává zpět do popředí zájmu mezi městskými destinacemi.

Také další prodejci zaznamenali v předvánočním období zvýšený zájem o Prahu. Nick Clout, produktový manažer společnosti MyVacations, britského specialisty na city breaks, uvedl, že v současné době se nejvíce prodávají hlavně balíčky do Prahy.

Clout to zdůvodňuje zejména současnou svízelnou ekonomickou situací, která nepřeje cestování do vzdálenějších míst. Podle něj se nyní mnoho cestovních kanceláří a agentur snaží především upevňovat prodeje do oblíbených blízkých destinací, což je pro Prahu a potažmo Českou republiku dobrá zpráva.

Hoteliéři nabízejí výhodné vánoční slevy

"Hoteliéři v Česku zareagovali na vzniklou situaci pohotově a nabízejí velmi výhodné ceny, které zřejmě podpoří růst počtu turistů před koncem roku," řekla Lenka Šindelářová z agentury CzechTourism. Důsledky globální ekonomické krize se tak podle ní neprojeví na úbytku turistů, ale spíše na tržbách podnikatelů, kteří již delší dobu pociťují menší ochotu turistů utrácet.

Podle analytické společnosti Mag Consulting utratí zahraniční turisté během letošních svátků necelých sedm miliard korun, což je zhruba o pětinu méně než za stejné období loni. Vánoce a Silvestr patří k turisticky nejsilnějším obdobím v roce. Podle Magu se celkem v ČR vystřídá zhruba 400 000 zahraničních hostů, což je podobné jako v uplynulých letech.