Zařazení do seznamu je přitom pro každé místo poctou, protože průvodce Lonely Planet je považován téměř za bibli skutečných turistů a cestovatelů. Jeho nejnovější číslo ještě nebylo vydáno, ale v polských denících bylo zveřejněno, že vedle Varšavy se v první desítce nacházejí Antverpy, Bejrút, Chicago, Glasgow, Lisabon, Mexiko City, Sao Paulo, Šanghaj a Curych.

Kritériem byla také atmosféra

Hodnotícím kritériem nebyl jen počet památek, hotelů či architektura, ale také jedinečná, nezaměnitelná atmosféra. Na seznamu přitom chybí typické turistické cíle, jako jsou Paříž či Řím.

Návštěvníci Varšavy prý nejvíce chválí čokoládové bary, tedy místa, kde se podává lahodný kalorický nápoj z čokolády, a vegetariánské restaurace. Za největší atrakci lidé uznali starou varšavskou čtvrť Praga, kluby, hotely a kupodivu komunistickou architekturu.

Socha mořské panny na náměstí Starého Města ve Varšavě:. Socha mořské panny na náměstí Starého Města ve Varšavěfoto: Profimedia

"Průvodce je adresovaný vybrané skupině lidí, kteří hledají něco zvláštního a Varšava jim to poskytuje. To, za co my se často stydíme, je pro západního turistu esem v rukávu, protože doma na takové věci nenarazí," vysvětlil mluvčí varšavské radnice Tomasz Andryszczyk.

Radní počítají s tím, že přední umístění v žebříčku módních měst polskou metropoli zatraktivní a poroste počet návštěvníků.

Palác kultury ve Varšavě:. Palác kultury ve Varšavěfoto: Právo/Vladislav Prouza