Se Srí Lankou, bývalým Cejlonem (místní běžně používají oba názvy) si matka příroda opravdu pohrála. Dala ostrovu tvar perly a našla mu místo kousek nad rovníkem, kde se teplota vzduchu i okolního moře pohybuje celý rok okolo 27 stupňů.

V kraji Nuwara Elija, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, ale znají i husté ranní mlhy a teploty tam mohou klesnout až na deset stupňů. Ještě chladněji je v nejvyšších horách, které sahají až do výšky dvou a půl kilometru.

Na pobřeží, dlouhém 1600 kilometrů, jsou nejkrásnější pláže v okolí města Trincomalee na východě země. Turisticky nejnavštěvovanější je ale oblast na jih od metropole Kolomba, směrem ke Galle. Tam je největší výběr hotelů a odpočinkových komplexů s příslušnými službami.

Města na pobřeží

Jak už bylo řečeno, nejdelší a nejhezčí cejlonské pláže jsou na východě ostrova u města Trincomalee a směrem na jih k městu Batticaloa. Kvůli velké vzdálenosti od mezinárodního letiště u Kolomba a také z obav o bezpečnost tam příliš mnoho turistů v posledních letech nejezdí. Přicházejí tak o možnost strávit dovolenou v prostředí, které je „více cejlonské“ než protější, západní strana ostrova.

Rybaření na Srí Lance může někdy být i trochu nepohodlné.:. Rybaření na Srí Lance může někdy být i trochu nepohodlné.foto: Právo/Bohuslav Borovička

Nejoblíbenějším turistickým resortem na ostrově je Hikkaduwa na jihozápadě ostrova. Je tam rozlehlá čistá pláž, před níž je korálový útes. S brýlemi a šnorchlem tam lze pozorovat čilý a pestrobarevný svět pod hladinou. Pláže nabízí všechny obvyklé kratochvíle a stejně dobře vybavené je i „zázemí“, restaurace a obchody všeho druhu.

V přibližně stejné míře to platí i o dalších přímořských letoviscích mezi hlavním městem Kolombem a jihocejlonským Galle, jako jsou Negombo (severně od Kolomba), Wadduwa, Kalutara, Beruwala, Ambalangoda a o některých dalších na jihovýchod od Galle.

Sloni pracují a také hodně slaví

Na Cejlonu žije ve volné přírodě, přesněji řečeno v rezervaci, která zabírá desetinu plochy ostrova, kolem dvou a půl tisíce slonů. Dalších zhruba osm set jich je zdomácnělých. Sloni patří od nepaměti k životu ostrovanů. Dobře vychovaný slon údajně rozumí několika desítkám povelů a rozezná až pět různých předmětů, které na požádání podá.

Zdomácnělí sloni jsou nezbytnými účastníky svátků a slavností, při nichž drží čestnou stráž, nebo slavnostně oděni kráčejí v procesích. Vzhledem k tomu, že svátků, zejména těch náboženských, jsou v zemi každý rok zhruba tři desítky a některé trvají řadu dní, zdálo by se, že pro samé oslavy nemají sloni na nic jiného čas.

Opak je pravdou, sloni jsou pověstní pracanti. Co do počtu odpracovaných dní a hodin se sice nepřetrhnou, a od března do května, kdy je nejtepleji, nepracují vůbec. Po zbytek roku pracují tak pět hodin denně a po třech odpracovaných dnech mají dva na odpočinek.

Sloni pracují a také hodně slaví:. Při těžbě dřeva nebo při obnově čajovníkových plantáží jsou ale sloni nenahraditelní. foto: Právo/Foto archiv

Při těžbě dřeva nebo při obnově čajovníkových plantáží jsou ale sloni nenahraditelní. Na prudkém nerovném lesním svahu dokážou to, co nesvede žádný traktor a při dobývání staletých keřů čajovníku nadělá jeden slon za svých pět hodin tolik práce, co padesát chlapů za celý den.

V žádném cirkuse neuvidíte takovou podívanou jako na pile, kde sloni přenášejí pětimetrové klády nebo je šikovně nakládají na obrovský tahač. Na jejich chování je vidět, že si při práci hrají a že také přemýšlejí.

Překrásná je podívaná, když se sloni koupou, což je pro ně naprosto nezbytný každodenní rituál. Polévají se, drhnou se v písku, slůňata zalezou do vody celá, nad hladinu trčí jen kousek chobotu. Volně žijící sloni podstupují kvůli koupeli i každodenní mnohakilometrové pochody.

Rady na cestu
Srí Lanka leží v tropickém pásmu, teplota se celý rok pohybuje kolem sedmadvaceti stupňů, což platí jak pro vzduch, tak pro vodu v moři. Hlavní sezóna je od konce října do poloviny dubna. Od května do října je zejména na jihu a jihozápadě období dešťů.
Vnitrozemí jižní části ostrova je hornaté, nejvyšší vrchol Pidurutalágala měří 2518 metrů. Díky tomu se na ostrově pěstují nejen tropické plodiny, ale i např. jablka nebo vinná réva.
Pro dovolenou na Srí Lance nepotřebují držitelé pasů ČR víza. Není předepsané žádné povinné očkování, ale je dobré uzavřít pojištění léčebných výloh. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština a všeobecným dorozumívacím jazykem je angličtina.
Měnou je srílanská rupie (cca 100 rupií je 1 US dolar).
Časový posun proti ČR je plus pět hodin a doba letu z Prahy asi 11 hodin.
Na Srí Lance zdědili po Britech jízdu vlevo a v mnoha případech i zásuvky v hotelových pokojích. Nemáte-li k nabíječkám svých baterií příslušný adaptér, půjčí vám ho v recepci hotelu.
Srí Lanka je velmi přátelská země. Přes občasné výbuchy násilí na severu tam návštěvníkům nehrozí žádné zvláštní nebezpečí.