Silueta jedné z našich nejvýznamnějších gotických památek s výjimečnou polohou na kopci vysokém téměř 600 metrů tak bude vypadat tak, jak ji mohli vidět naši předkové.

Nová sedlová střecha bude chránit klenbu Manského paláce, který je v havarijním stavu, protože do něj zatéká. „Bude to změna k lepšímu, lidé si na nový pohled za chvíli zvyknou,“ je přesvědčený správce hradu Jan Jurička, jenž na Bezdězu pracuje už 26 let.

Kromě stavby krovů probíhají na hradě i další úpravy

Podle jeho slov bude také nutné v příštím roce, kdy bude nová břidlicová střecha zcela dokončena, novou siluetu hradu znovu nafotit, aby turisté měli k dispozici aktuální pohlednice.

Stavebním pracím na zastřešení paláce předcházel archeologický průzkum a doplnění klenby. Podle Juričky rekonstrukci střechy potřebuje také gotická kaple, na níž břidlice ze šedesátých let minulého století již prý dosluhuje.

Silueta Bezdězu se promění. Na gotickém hradě vyroste nová střecha.:. Silueta Bezdězu se promění. Na gotickém hradě vyroste nová střecha.foto: Právo/Girsa AT

Kromě stavby krovů probíhají na hradě i další stavební úpravy. Konzervuje se druhá hradní brána a rekonstruuje se pokladna s kioskem u vstupu do hradu. Správa hradu zde buduje nová dřevěná stavení, ve kterých bude důstojnější zázemí pro návštěvníky i personál.

Kvůli probíhajícím stavebním úpravám probíhá letos na Bezdězu minimum kulturních akcí. Možná i z tohoto důvodu na hrad zavítalo mnohem méně turistů než v minulém roce. „Loňský rekord 67 tisíc turistů letos určitě nepřekonáme, návštěvnost je zatím průměrná,“ dodal Jurička.

Hrad pochází z let 1265 až 1278. Je výjimečný tím, že neprošel žádnou přestavbou a dochoval se ve své původní čisté podobě.