Provincie Finnmark sousedí s Finskem a Ruskou federací. Obyvateli jsou vedle Norů i domorodí Laponci. S přibývajícími stupni severní šířky se zdejší vegetace omezuje na zakrslé dřeviny, trávu a lišejníky. Prakticky podél celého pobřeží se volně pasou stáda ovcí. Není problém narazit i na skupinky sobů.

Most u městečka Tana Bru..: Most u městečka Tana Bru.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Zalidnění oblasti je i v rámci Norska minimální a život se soustřeďuje do několika málo větších městeček. Správním centrem celé oblasti je Vadsø, které má kolem šesti tisíc obyvatel a leží na východním pobřeží u Barentsova moře.

Podél pobřeží se potulují stáda sobů..: Podél pobřeží se potulují stáda sobů.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Vadsø je známé mimo jiné i tím, že právě z něj startoval ve 20. letech minulého století ke svým polárním výpravám vzducholoděmi Norge a Italia cestovatel Umberto Nobile.

Stožár ve Vadsø, u něhož kotvily Nobileho vzducholodě..: Stožár ve Vadsø, u něhož kotvily Nobileho vzducholodě.foto: Novinky/Martin janák

Ačkoliv se většina map tváří, že Vadsø je takříkajíc konec světa, dá se po velmi úzké silničce podél skalnatého pobřeží pokračovat až do bezmála 40 kilometrů vzdáleného Hamningbergu.

Osadu Hamningberg na většině vůbec map nenajdete..: Osadu Hamningberg na většině vůbec map nenajdete.foto: Novinky/Jaroslav Soukup

Vedle známějšího Nordkappu (ostrov propojený s pevninou podmořským tunelem), který je s ohledem na turistickou atraktivitu označován za nejsevernější bod kontinentální Evropy, zůstává neprávem opomíjen Nordkinn, který je situován východněji a jehož nejsevernější osada Gamvik, leží jen o několik kilometrů jižněji než výspa Nordkappu.