Ostroh, odkud vás vyvezou lodě na okružní jízdu, je i výchozím bodem pro obhlídku Pasova. Tady stojí Dóm sv. Štěpána s největšími varhanami na světě, radnice, muzeum skla i plaketa s podobiznou rakouské císařovny Alžběty zvané Sisi.

Ta tudy ještě jako bavorská princezna projížděla na lodi za svým budoucím manželem. Na jedinou noc zakotvila u místního mola, ani nevystoupila na břeh, přesto tuto událost její podobizna dodnes v Dolním Bavorsku připomíná.

Úzké uličky Pasova poskytují v létě příjemný stín.Úzké uličky Pasova poskytují v létě příjemný stín.foto: Právo/Jana Hanušková

V parném dni ocení turisté, že si město zachovalo z doby středověku, kdy tudy vedla Zlatá cesta spojující všechny světové strany, úzké uličky, v nichž se dá dobře skrýt před dotírajícím sluncem.

Horké prameny v lázeňském trojúhelníku

I když hlavní kulturní a hospodářské centrum Dolního Bavorska jistě stojí za delší prohlídku, ani okolí Pasova není nezajímavé. Naopak, hned za městem začíná ničím nedotčená příroda a upravené vesničky.

Až tady si ještě více uvědomíte, jak moc jsou místní pečliví – domy nemají nikde opadanou omítku, žádné neposekané trávníky. A lidé v nich? Příjemní a otevření. Ověřit si to můžete v lázeňském trojúhelníku blízko Pasova – v městečkách Bad Griesbach, Bad Birnbach a Bad Füssing.

Horké prameny s léčivou vodou, které do nich ročně přilákají tisíce hostů, byly objeveny vlastně náhodou, když chtělo být v třicátých letech Německo nezávislé na světových dodávkách ropy. Z vrtů ale místo černého zlata vytryskla voda plná minerálů a síry. Někde má až sedmdesát stupňů Celsia.

Veřejné lázně Rottal Terme v městečku Bad Birnbach vznikly na místě bývalého ovocného sadu..: Veřejné lázně Rottal Terme v městečku Bad Birnbach vznikly na místě bývalého ovocného sadu.foto: Právo/Jana Hanušková

Léčivých pramenů je tolik, že má v podstatě v lázeňském trojúhelníku každý hotel i malý penzión vlastní balneo centrum. Pokud to tak není, důvod je jednoduchý – veřejné lázně jsou hned za rohem, proto by se stavba vlastních ani nevyplatila.

A ceny jsou přijatelné i pro šetřivého turistu; za tři sta korun si může vodních masáží užívat celý den. Vyplatí se proto zajet sem i na jednodenní výlet.

Venkovní bazény i umělé jeskyně

Veřejné lázně jsou příjemné i v horším počasí, spolehlivě vás ohřeje horká voda v bazénech. Naštěstí vždy najdete alespoň jeden, kde se můžete zchladit.

Therme I jsou v centru města, dá se odtud všude dojít pěšky, spolehlivě fungují i místní cyklostezky. Pokud se rozhodnete v Bad Füssingu přenocovat, nabídka je široká. Hoteliéři vsadili na zdravý životní styl, nejdůležitější je, aby nikde nechybělo světlo, čerstvý vzduch a samozřejmě klid.

Městečko Bad Birnbach sice nemá tolik sanatorií a doktorů jako sousední snobštější Bad Griesbach, zato jsou tu penzióny i vše ostatní, co hosté potřebují pro své pohodlí.

Ovoce přímo ze stromů

Veřejné lázně Rottal Terme se rozkládají na ploše bývalého sadu, proto si návštěvníci v době, kdy uzrává ovoce, mohou podat chutné osvěžení přímo ze stromu. Zahrada se stále upravuje, vzniká tady mnoho příjemných zákoutí, kde jsou lavičky i houpačky pro dospělé.

Vrty sahají v Bad Birnbachu až do hloubky kolem 1 600 metrů, proto dosahuje voda teploty až sedmdesáti stupňů. Lázně nabízejí samozřejmě i fitness a welness programy: bahenní zábaly, aromamasáže, masáže horkou čokoládou nebo horkými lávovými kameny. A ceny? Jako u Bati – za vše se platí 49,90 eur.