„O pevnost byl obrovský zájem, a tak jsme se rozhodli zpřístupnit ji lidem po celou dobu prázdnin. Zájemcům nyní nabízíme především vizualizaci, jak pevnost vypadala, když byl postavena, a dobové stavební plány,“ informoval Bednář.

Na zmíněných trasách jsou pak podle něj k vidění všechny fortifikační prvky, byť poničené, které se potom několikanásobně opakují v dalších částech pevnosti, která se rozkládá na šesti hektarech nedaleko olomoucké zoo.

Výstavba radíkovského fortu v začala v roce 1871 jako součást „Císařsko-královské Olomoucké pevnosti“. Po třech letech byl bojeschopný, ale dostavoval se až v roce 1882. Konstrukčně se jedná o jednovalový dělostřelecký fort.

Bylo by však škoda takovou památku nechat rozpadnout

Je to architektonicky a historicky unikátní pevnostní objekt, který se dochoval v jediném exempláři na území České republiky. „Fort v minulosti značně utrpěl těžbou kvalitních fortifikačních cihel a kamení. Bylo by však škoda takovou památku nechat rozpadnout. Proto chceme alespoň část pevnosti rekonstruovat se zaměřením na historii,“ konstatoval Bednář.

Pevnost je otevřena denně od 14 do 18 hodin, o víkendech pak od 9 do 17 hodin.
Prohlídky jsou samostatné, průběžně, nebo s průvodcem v každou celou hodinu. Lze si objednat i noční prohlídku ze začátkem ve 21.30 hodin.