"V případě, že zaprší, je podchod nemožný," řekl Vocelka. Po dešti se navíc v nevábném a páchnoucím tunelu podle něj drží i deset centimetrů vody. Opera se snažila na nevyhovující stav několikrát upozornit, ale marně.

Podchod.: Vstup do podchodu u Národního muzea.foto: Novinky/Lucie Poštolková

"Přehazují si to jako horký brambor, nakonec nám vzkázali, že si to máme opravit na vlastní náklady, což z našeho rozpočtu nelze," popsal reakci příslušných orgánů. Situace by se měla zlepšit po odstěhování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, jež sídlí v budově vedle opery.

Pak se uvolní další čtyři přístupy k opeře. Podchod u opery kritizuje také mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Podchod.: Podchody odpozují pražany i turisty.foto: Novinky/Lucie Poštolková

"Tento podchod, kam chodí i bohatí cizinci, je hrůza. To snad nemá v centru co dělat," řekl. Asociace turisty dokonce před některými místy metropole varuje - patří mezi ně například prostor u stanice metra Národní třída a cesta z Jungmannova náměstí k Můstku, kde lidi obtěžují bezdomovci i narkomani. Za špatné považuje Okamura i podchody v okrajových částech Prahy, kde často chybí osvětlení.

Podchody trpí nedostatečným úklidem

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) považuje za částečně problémový podchod pod vysočanským nádražím - je sice velmi dobře osvětlený, ale dlouhý a ženy se tam bojí chodit. Místo dvakrát denně kontrolují strážníci.

"S čistotou podchodů máme velký problém zejména s ohledem na nelegální výlep plakátů a jejich nedostatečný úklid," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Podchod.: Plakáty hyzdí a poškozují zdifoto: Novinky/Lucie Poštolková

Podchody nepatří městské části, radnice proto kvůli jejich stavu apelovala na Technickou správu komunikací (TSK) a Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Podle radního Radovana Šteinera (ODS) podchody přispívají k bezpečnosti chodců. Náměstek ředitele pražských strážníků Ludvík Klema říká, že kriminalita v pražských podchodech není větší než na ulici. Důvodem je ale i to, že lidé se těmto místům vyhýbají.

Na úklid jde ročně 63 miliónů

O podchody se v metropoli starají městské části, TSK a dopravní podnik, který pečuje o podchody u stanic metra. TSK spravuje 121 podchodů. Uklízejí se zpravidla jednou týdně a především v centru Prahy i dvakrát týdně. Jednou za čtvrt roku pracovníci TSK kontrolují jejich technický stav a odstraňují závady. Další podchody má na starosti dopravní podnik.

Podchod.: Plakátům neunikne skoro žádná zeď.foto: Novinky/Lucie Poštolková

Podchody, kromě stanice metra Kačerov, jsou součástí vestibulů stanic metra, které se pravidelně uklízejí. "Na úklid prostorů metra ročně vynaložíme zhruba 63 miliónů korun," uvedla Eva Dydová z Dopravního podniku hlavního města Prahy.

PodchodPodchod je leckdy bohužel jedinou možnou variantou, jak se dostat na druhou stranu silnice.foto: Novinky/Lucie Poštolková