Když americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti před rokem naznačilo, že bude nutné se on-line zaregistrovat 48 hodin před odjezdem, mnoho evropských firem dalo najevo obavy, že to ztíží cestování obchodníkům. Ti totiž často musejí odletět na poslední chvíli. Nyní bude nezbytné požádat o povolení 72 hodin před cestou.

Registrace pak ovšem bude platná dva roky a umožní více vstupů do USA, řekl listu nejmenovaný představitel ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Nová regulace by se nyní vztahovala na 27 zemí, mezi nimiž je většina západních členů Evropské unie. K nim by se mělo přiřadit osm dalších států, včetně ČR, Maďarska a Jižní Koreje. Český vicepremiér Alexandr Vondra koncem května vyjádřil přesvědčení, že v případě Česka by bezvízový styk začne platit na podzim.

On-line formulář bude požadovat stejné informace, jaké se nyní uvádějí v dotazníku typu I-94 v letadle před vstupem do USA, napsal list.

Berete drogy, táže se formulář

Na tomto formuláři nyní žadatelé z bezvízových zemí vyplňují jméno, datum narození, pohlaví, občanství, zemi, kde žijí, město, kde nastoupili cestu do USA, číslo pasu, leteckou společnost a číslo letu, stejně jako adresu ve Spojených státech.

Na rozdíl od cestujících s vízem, občané bezvízových států musejí ještě odpovědět kladně či záporně na otázky týkající se mezi jiným jejich trestního rejstříku, zda berou drogy, podíleli se na špionáži či terorismu, zda chtějí v USA pracovat, zda odtud byli deportováni nebo jim někdy bylo odmítnuto vízum.

Míra požadovaných informací a opatření vzbudila před časem nevoli ze strany EU a některých jejích starých členských států.

Občané z bezvízových zemí mohou začít nový systém používat od srpna, ale povinný bude od ledna. Požádat o elektronickou registraci bude možné prostřednictvím cestovních agentů, internetových stránek leteckých společností či na speciální stránce americké vlády.

Podle představitele amerického ministerstva má nový systém ztížit vstup do USA teroristům z bezvízových zemí. Jako příklad uvedl Brita Richarda Reida, který chtěl spáchat atentát v letadle výbušninou ukrytou v botě, nebo Francouze Zacariase Moussaouiho, který byl usvědčen z podílu na přípravě útoků z 11. září 2001 a přijel do USA bez víza.

Systém ETA vadil Španělům

Ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff jednal v pondělí s evropským komisařem pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacquesem Barrotem. Zatímco nejmenovaný představitel EU řekl listu, že Barrot si vyžádal další písemnou dokumentaci, nejmenovaný americký představitel zase tvrdil, že Barrot se zdál být s novým systémem spokojený.

Američané původně chtěli označit elektronický systém povolování cest zkratkou ETA, ale nakonec se rozhodli pro ESTA poté, co Španělsko mělo námitky kvůli baskické separatistické organizaci známé právě jako ETA, poznamenaly Financial Times.