Turecko se opírá jednou nohou o relativně pevnou půdu současnosti a snaží se vytáhnout tu druhou z hloubi středověku. Politicky a hospodářsky má namířeno do Evropy, ale ta se na jeho snahu dívá se smíšenými pocity.

Zčásti asi i proto, že už jednou se Turci do Evropy vypravili a byli zastaveni v roce 1683 až u Vídně. Na Balkáně si však ještě hodně dlouho pobyli. Tak jako dnešní Egypťané nemají nic společného se starověkou říší faraónů, nemají ani Turci nic společného s nejvýznamnějšími dějinnými památkami na svém území.

Celsova knihovna v Efesu nebyla knihovnou, ale jakýmsi pánským klubem.Celsova knihovna v Efesu nebyla knihovnou, ale jakýmsi pánským klubem.foto: Právo/Bohuslav Borovička

Turecký kmen Seldžuků přišel do dnešní Anatolie teprve v 11. století, dávno poté, co se tam odehrály trojské války, co byl v Efesu postaven Artemidin chrám a Celsova knihovna, dlouho po Alexandru Makedonském a po Antoniovi s Kleopatrou. Jméno Istanbul se na mapách objevilo teprve poté, co z nich Mehmet II., Dobyvatel, vymazal v roce 1453 Cařihrad (Konstantinopol).

V Turecku je všeho dost

Turecko je zemí, která návštěvníkovi nabízí velmi rozmanité možnosti dovolené a jen málokdo, když má možnost se seznámit s celou nabídkou, by si nevybral.

Starověké antické památky se svou historickou hodnotou mohou srovnávat i s těmi v Řecku, nebo na Sicílii. Na jihu, na Turecké riviéře, jsou někdejší antická města Perge, Side a zejména nádherný amfiteátr v Aspendos.

Turisté si užívají v bahenních lázních blízko města Marmaris.Turisté si užívají v bahenních lázních blízko města Marmaris.foto: Právo/Bohuslav Borovička

Z jednoho ze sedmi divů antického světa, Artemidina chrámu v Efesu, zůstalo jen několik povalených sloupů, mezi nimiž se pasou kozy. Zato samotný starověký Efes nabízí zážitek, na který se nezapomíná.

Oblíbeným a pozoruhodným cílem je „bavlněný zámek“, vápencové kaskády v Pamukkale a blízký Hierapolis. Pro „ten pocit“ můžete navštívit i bájnou Tróju, nebo další někdejší div, mauzoleum v Halikarnasu, dnešním Bodrumu, kde však také dohromady nic z oné doby nezůstalo.

Přístav v Antalii.Přístav v Antalii.foto: Profimedia

Na své si v Turecku přijdou milovníci orientální kuchyně, horolezci, potápěči, raftaři, vyznavači jachtingu a mořského rybolovu. Samostatnou kapitolou jsou nákupy. Zejména milovníci orientálních trhů najdou jen málokde tolik příležitostí, jak v Istanbulu, ale také v dalších místech.

Jižní riviéra je ověřená klasika

Nejnavštěvovanější oblastí je již zmíněná riviéra na jihu. Je to nějakých 13 kilometrů pobřeží mezi městy Antalya a Alanya (a ještě dál na východ). Široké písčité pláže a čisté moře, od něhož se díváte na tři tisíce metrů vysoké zasněžené vrcholy hor nad vámi.

Tamní rekreační komplexy nabízejí pohodlí tří až pěti hvězdiček a stále rozšířenější je v nich uspořádání all inclusive. Výběr pokrmů, nápojů, ale i služeb, které tento režim zahrnuje, označují mnozí za jeden z nejbohatších ve Středomoří. Za poslední desetiletí také výrazně vzrostla kvalita hotelů.

Jedněmi z nejstarších a nejznámějších tureckých termálních lázní jsou Pamukkale na severozápadě země - včetně jejich "Vápencových teras".foto: Archív Novinek

Letoviska v oblasti Kusadasi na egejském pobřeží jsou považována za méně atraktivní, ale mají velkou výhodu v tom, že je z nich blízko do Efesu i do Pamukkale, je odtamtud blízko do města Izmir, nebo na řecký ostrov Samos.

O městě Marmaris, kam jezdí zejména Britové, se říká, že je pro znalce a pro milovníky aktivní dovolené. Nabízí se tam putování po blízkých ostrovech, z nichž každý je něčím zajímavý a pověstný – např. Kleopatřin ostrov s hořlavým pískem – návštěva bahenních lázní a další atrakce.

Rady na cestu
Nejsnadnější je pořídit si zájezd s cestovní kanceláří.
Dobrodružnější cestovatelé si mohou opatřit jen letenku a pak cestovat místními autobusy, s nimiž lze relativně levně dojet kamkoliv.
K turistickým cestám, které nepřekračují 90 dnů, není třeba turecké vízum.
V Turecku je časový posun plus jedna hodina.
Před odjezdem do Turecka je nanejvýš vhodné uzavřít dobré cestovní pojištění, zejména pojištění léčebných výloh. Soukromá zdravotnická zařízení jsou sice kvalitní, ale velmi drahá.
Během pobytu v Turecku je dobré dbát zvýšené hygienické opatrnosti. Nepít vodu z kohoutku, vyhýbat se zmrzlině a ledu u pouličních stánků a pokud si tam dáte něco k jídlu, tak jen dobře tepelně upravené.
Mešitám je lépe se vyhnout v době modlení. Pokud už do nich vstupujete, pak byste měli být co nejméně nápadní. Muži by měli mít dlouhé kalhoty, ženy rovněž (nebo sukni), zahalená ramena a šátkem zakryté vlasy.
Fotíte-li konkrétního člověka, je slušné se ho předem zeptat a nabídnout mu nevelkou odměnu. Důsledně se vyhýbejte focení vojáků a vojenských objektů a policistů.
turecko.cz, mzv.cz.