Výstava je pořádána ke 120. výročí Muzea Komenského v Přerově, pod které hrad spadá. 

"Návštěvníci budou moci na výstavě spatřit sochy v kovu, modely v sádře, studie, ale i insignie. Chybět nebude ani řada plastik s motivem Komenského," řekla v pondělí správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Akademický sochař Kitzberger navštěvoval hrad Helfštýn ještě jako student. Během studií na Akademii výtvarných umění v Bratislavě se začal o Komenského zajímat.

Kitzberger nejprve studoval dílo a knihy Komenského

"Nestačí vidět pouze portrét či bustu osobnosti a poté jej zachytit. Dobrý umělec se chce s tou osobností seznámit. Igor Kitzberger studoval jeho dílo a knihy, aby si na něj udělal názor. Inspirovalo jej to k tomu, že měl postavu Jana Amose Komenského jako diplomovou práci. Kovová socha se poté dostala do expozice muzea," uvedla správkyně hradu.

Sochař se učitelem národů inspiroval podle Kleckerové i po ukončení studia. Vytvořil například sedící plastiku Komenského pro německou expozici, motivy s Komenským se dostaly i na insignie, které vytvořil pro ostravskou univerzitu. Návštěvníci hradu budou moci sochaře Kitzbergera pozorovat i při práci.

.: Rembrandtův portrét Komenskéhofoto: Repro Právo

Sochu Jana Amose Komenského bude totiž tvořit přímo v prostorách hradu v rámci kovářského fóra, které se uskuteční týden před tradičním mezinárodním setkáním mistrů černého řemesla s názvem Hefaiston. To se letos uskuteční poslední dva dny v srpnu. Socha poté zůstane v prostorách hradu.