Skutečnost, že cestovní agentury nesmějí organizovat zájezdy, ale jen je přeprodávat, se pro mnohé z nich stala brzdou rozvoje,“ vysvětluje předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura. Řada zavedených cestovních agentur se proto transformovala na cestovní kanceláře.

Zatímco loni stála občana ČR zahraniční dovolená v průměru 14 500 korun včetně nákladů na místě pobytu, letos to bude už 15 200 Kč. Za turistické cesty do zahraničí by tak měli Češi utratit celkem 63 miliard korun, o tři miliardy více než v roce 2007.

„Díky silné koruně a rostoucím příjmům si více lidí může dovolit cestu do atraktivních destinací, leteckou dopravu a pobyty all inclusive ve čtyřhvězdičkových hotelech,“ řekl Právu Okamura.

Nejpopulárnější zůstávají Chorvatsko a Itálie

Nejvíce Čechů se i letos vypraví do Chorvatska, Itálie a na Slovensko, které už tradičně vévodí tuzemskému žebříčku nejpopulárnějších prázdninových destinací. Stále výše se v oblíbenosti dostává Egypt, kam se letos vypraví přes 200 tisíc obyvatel naší republiky.

Stálicemi pro dovolené zůstávají Řecko, Rakousko, Tunisko, Španělsko, Francie a Bulharsko. Ze vzdálených exotických míst je v posledních dvou letech nejpopulárnější Kuba, letošní novinkou jsou zájezdy do afrických zemí Senegal a Mali.

CK přicházejí s nejnižšími zálohami na rezervaci zájezdu

„Loni si Češi koupili celkem 2,2 miliónu zájezdů, z toho 100 tisíc tuzemských a 50 tisíc přes zahraniční cestovní kanceláře. Letos to bude ještě více,“ je přesvědčen Okamura.

Kvůli tvrdé konkurenci přišly nyní CK s historicky nejnižší zálohou na rezervaci zájezdu pouze ve výši 900 korun.