Rodný domek Hanse Christiana Andersena najdete na Hans Jensen Strade. Propojen je s moderní budovou muzea. V moderně pojatém muzeu s několika sály zaujmou především spisovatelovy osobní předměty jako brýle, ale také jeho chrup. Za sklem si lze prohlédnout Andersenovu pracovnu. Nábytek však byl přivezen z Kodaně.

Počtete si v češtině

Zajímavé jsou exponáty dokumentující dobu a vynálezy, které ovlivňovaly Andersenův život. I proto prý jsou jeho pohádky na rozdíl od mnoha jiných mnohem modernější a nechávají ožívat předměty a hračky. Na 156 Andersenových pohádek ve vydáních z celého světa, včetně českých výtisků, najdete v rozsáhlé knihovně.

Ty si můžete i koupit, ale za 256 dánských korun (něco přes tisíc korun) je to poněkud drahý suvenýr. Naproti rodnému domku mají ve speciálním obchodě s Andersenovskými suvenýry mnohem levnější upomínkové předměty. Andersenovu sochu v nadživotní velikosti pak najdete na nejživější ulici v centru města Vestergade kousek od historické radnice.

Na počítači si však Andersenovy pohádky v češtině vyhledáte přímo v muzeu. Nejsou tu všechny, ale ty nejznámější ano. Malá mořská víla, Ošklivé kačátko, Statečný cínový vojáček, Císařovy nové šaty, Princezna na hrášku, Křesadlo, Císařův slavík nebo Louskáček a myší král, ty znají děti na celém světě a byly mnohokrát i zfilmovány.

Mistr symfonií a svatý král Knut

Poněkud v Andersenově stínu jsou skryti další dva muži, kteří proslavili Odense. Svoje muzeum tu má hudební skladatel Carl Nielsen. Proslavil se symfoniemi a koncerty pro housle, flétnu a klarinet. I když je nejznámějším dánským skladatelem a stále hraným po celém světě, nedosáhl takového věhlasu, jako pohádkář Andersen. V Odense má také svoje muzeum.

V Odense se 180 000 obyvateli je vůbec městem muzeí. Kromě zajímavých sbírek, představujících ostrov Fyn tu najdeme i skanzen staveb této svérázné části Dánska, Muzeum hasičů, Muzeum umění a Železniční muzeum. Všechno na poměrně malém prostoru, ale všechna za jeden den stejně neprojdete.


Vraťme se však k soše Hanse Christiana Andersena na obchodní třídě Vestergade. Pohádkář se dívá přes náměstíčko na Katedrálu sv. Knuta. V ní odpočívá slavný válečník, který byl prohlášený za svatého. Knut II. byl posledním dánským vikinským králem a je největším dánským světcem a patronem země. Zahynul podobně smutně jako sv. Václav. Trefil ho kámen, vržený do kostela, v němž se ukrýval... Tehdy dřevěný kostel později nahradila nejvýznamnější dánská katedrála, v jejíž kryptě jsou ve skleněných rakvích uloženy ostatky nejen Knuta, ale i jeho bratra Benedikta. Ten jej marně bránil proti zuřícím šlechticům, které popudila privilegia, jež dal Knut II. církvi.

Zajímavých míst nabídne nejen Odense, ale i ostrov Fyn spoustu. Pár dní strávených v tomto drsném, ale hezkém kraji bude určitě příjemným zážitkem.