Německý Berlín je město minulosti i budoucnosti. Nikde jinde nenajdeme tolik kontrastů, jako právě zde. V prvním dílu se vydáme nočním Berlínem po cestách bývalé západní části a „země nikoho“, abychom se kochali nasvícenými opravenými architektonickými díly minulosti i současnosti.

 foto: Novinky/Jan Čech

Prohlídku doporučujeme začít v dopravním uzlu Hlavního nádraží Berlín (Berlin Hauptbahnhof). Tato stavba ze skla, oceli a betonu je ohromná několikapatrová budova a tak nějak si svět představuje nádraží budoucnosti. Obchody a restaurace se volně prolínají s tratěmi a i spousta starousedlíků s údivem zvedne hlavu, když jim nad hlavami zastaví mezinárodní expres, zatímco oni při capuccinu prohlížejí své právě nakoupené vánoční dary.

 foto: Novinky/Jan Čech

Sněm na Náměstí republiky není nijak extra stará budova, ale její historie je velmi pohnutá. Po válce byla zcela zničená a zůstaly jen trosky, které dlouho nebyly opraveny. Po pádu Berlínské zdi se však začalo s velkými úpravami a dnešní podoba se slavnou skleněnou kopulí je právem symbolem tohoto města.

 foto: Novinky/Jan Čech

U Braniborské brány se často demonstruje. Třeba proti změnám klimatu. To ale nesnižuje krásu této památky, která třídou Pod lipami (Unter den Linden) shlíží směrem k „zemi nikoho“ a východní části Berlína.

 foto: Novinky/Jan Čech

Kousek od Náměstí republiky (Platz der Republik) je stavba, jenž vzbuzuje rozpaky. Jedná se o památník židovským obětem světové války. Jsou to stovky žulových kvádrů zasazených do řad v různé velikosti, mezi kterými se může chodit. Plocha náměstí tak poskytuje ohromné bludiště, které v noci nevzbuzuje zrovna dobré pocity.

 foto: Novinky/Jan Čech

Berlín si můžete také prohlédnout z výšky. Stačí nastoupit na velké ruské kolo nedaleko americké ambasády.

 foto: Novinky/Jan Čech

Postupimské náměstí je v místech, kde v době rozděleného Berlína nebylo nic. Vybourané domy tehdy nahradil ostnatý drát a velká plocha s plevelem. Nyní zde je jedno z hlavních center města - kancelářské, kulturní i nákupní. Své sídlo zde mají i Německé dráhy (Deutsche Bahn).

 foto: Novinky/Jan Čech

Na vánoční trhy můžete zajít třeba i do Sony Centra na Postupimském náměstí. V ohromné dvoraně zastřešené moderním květem se prodává svařené víno, ozdoby na stromečky, šály, dřevěné hračky apod. Pro děti je nedaleko muzeum Lega.

 foto: Novinky/Jan Čech

Na nákupy zavítejte třeba do obchodního domu Arcade u Postupimského náměstí. Další velmi známý je i nákupní dům KaDeWe (Kaufhaus des Westens) poblíž Kurfürstendamm.

 foto: Novinky/Jan Čech

Zajímavým kontrastem hypermoderního západního Berlína je jeho systém podzemních (U-Bahn) a nadzemních (S-Bahn) tras městské dopravy. Vykachličkované stanice nejsou nijak krásné, ale své kouzlo mají.