V mělkém moři, západně od Srí Lanky je jedno z nejpodivuhodnějších souostroví světa. Jsou to atoly, nevelké kousky pevniny, kruh nebo elipsu tvořící útesy s „mořem uvnitř“. Maledivy, tvořené unikátními korálovými ostrovy a tyrkysovými vodami, se někdy v 70. letech minulého století začaly chystat na úlohu tropického ráje, který splňuje všechny představy o ideální exotické dovolené.

S želvami a žraloky

Na Maledivách nemají skoro žádné hotely v té podobě, v níž je známe třeba ze Středomoří. Jsou tam jen střediska s plážovými či vodními bungalovy. Na každém z obydlených ostrovů je pouze jediné středisko. Od všeho ostatního je tak daleko, že jeho návštěvníci jsou naprosto mimo jakýkoliv ruch.

Žádné silnice, nákupní centra, žádné diskotéky – prostě nic. Jenom klid, soukromí, hřející slunce, teplé moře a v něm rozlehlé korálové zahrady hýřící všemi barvami.
Je proto přirozené, že toto tropické souostroví a dovolenou na něm ocení zejména milovníci podmořského života, neboť šnorchlování a potápění je tam skutečně něčím nevídaným a jedinečným.

Jen pár kroků od břehu je možné všude vidět hejna barevných korálových rybek, předvádějících svůj balet v průzračném moři. Na Maledivách jsou k vidění více než tři čtvrtiny všech druhů korálových ryb, které obývají tuto planetu. Milovníci potápění se tam setkají s mořskými želvami, rejnoky, murénami, delfíny, kočičími i velrybími žraloky. Maledivy se nacházejí kousek od rovníku, což zaručuje stálé, celoročně teplé, tropické klima. Střídají se tam dvě monzunová období.

Sušší severovýchodní monzun trvá od prosince do března a vlhčí jihozápadní monzun vane od května do listopadu. Přináší více srážek a silný vítr. V dubnu a v listopadu, nebo začátkem prosince je počasí klidné a voda je průzračná a ideální na potápění. Celý rok se průměrné maximální denní teploty na Maledivách pohybují mezi 30 až 32 °C, v noci mezi 24 až 27 °C. Teplota vody je skoro stálá, pohybuje se kolem 27 °C.

Kdy cestovat na Maledivy? Chcete-li si užít více slunečního svitu a méně srážek, tak zvolte sezónu od prosince do dubna, kdy tolik neprší a je nižší vlhkost. Nejtepleji je od února do dubna. Tehdy také na Maledivy přijíždí nejvíce turistů.

Poklidné dějiny

 Historie Malediv zná dvě období – první před přechodem k islámu, druhé po něm. Mezníkem je rok 1153, kdy se ostrovy staly kořistí arabských dobyvatelů a kdy tehdejší panovník stanovil, že islám se stane oficiálním náboženstvím.

Souostroví se pokoušeli kolonizovat jak Portugalci, tak Indové a další „hráči“ v Indickém oceánu. V 17. století přijaly Maledivy ochranu od Holanďanů, kteří tehdy vládli Srí Lance. V té době byla také uzavřena mírová smlouva s Francouzi a Brity, jež Maledivám rovněž zaručovala ochranu a zároveň vnitřní autonomii.
Pravděpodobně díky jejich odlehlosti Francie ani Británie nikdy Maledivy doopravdy nekolonizovaly a ostrovy tak prožily poměrně klidné „koloniální“ období. Británie si je nicméně zapsala na seznam svých držav. V roce 1965 pak uznala souostroví za nezávislý stát, republiku, a od té doby se Maledivy starají samy o sebe.

Největší příjmy má země z cestovního ruchu. Na Maledivách je dnes na sto resortů, tři čtvrtiny turistů přijíždějí z Evropy. Mezi další zdroje příjmů země patří rybolov, vývoz rybího masa a výrobků.

Rybolov i golf

Nejčastějším vyžitím, které Maledivy nabízejí, jsou vodní sporty. Kromě ideálních podmínek pro potápění a šnorchlování nabízí většina resortů zdarma nebo za menší poplatek windsurfing, surfing, plachetnice, kitesurfing, parasailing, plavby na katamaránu, jachtě či místní „dhoni“.

Kromě těchto aktivit si každý resort zvlášť organizuje vlastní výlety a exkurze pro své hosty. Může to být např. výprava za velrybami a delfíny, romantická plavba při západu slunce, návštěva domorodých ostrovů, výlet na neobydlený ostrov ve stylu Robinsona Crusoe, rybolov při východu, západu slunce nebo v noci atd.

Své tělo můžete protáhnout také při řadě „suchozemských“ sportů, jako je např. tenis, squash, plážový volejbal, badminton, stolní tenis a dokonce i golf (např. resort Kuredu má šest jamek).
Vyjmenovat a popsat všechny atoly a prázdninová střediska na nich je nemožné, a tak se zastavme na skok na jednom z nich. Resort Vadoo se nachází na atolu South Male, jednom z nejmenších ostrovů Malediv, jenž je vzdálen pouhých 8 kilometrů od mezinárodního letiště na ostrově Malé. To je přibližně 15 minut rychlým člunem nebo 45 minut motorovou lodí dhoni.
Pláž ostrova je chráněna korálovou bariérou. Všude kolem je čisté moře s dokonalými místy pro šnorchlování. V blízkosti je i jedinečné místo, kam připlouvají delfíni, které tak můžete nerušeně pozorovat.
Středisko má jen tři desítky pokojů různých kategorií. Hosté mohou pobývat v bungalovech, postavených na dřevěné konstrukci nad mořskou hladinou, nebo v plážových bungalovech. Vadoo resort klade důraz na přípravu a podávání jídel v přátelské atmosféře s osobním servisem. Restaurace nabízejí každodenně odlišné menu, tématické večeře i pokrmy z grilu přímo na pláži.


Ideální pro potápění a šnorchlování


Jedinečnost maledivského souostroví spočívá v tom, že ho tvoří jednotlivé atoly, které dosahují v průměru až několika kilometrů.
Každý atol je tvořen skupinou ostrůvků a korálovým útesem ve tvaru prstence. Uprostřed atolu je laguna s korálovým útesem, ve kterém žijí tisíce mořských živočichů. To vytváří ideální podmínky pro potápění a šnorchlování. Stačí se ponořit pod mořskou hladinu a chvíli pozorovat podmořské království. Díky tomu, že v laguně je klidná a ničím nezkalená voda, je tu výborná viditelnost. Místo si tu najdou zkušení i amatérští potápěči.
Pozorovat tu mohou želvy, rejnoky, chobotnice, malé druhy žraloků, velké okouny, murény, barracudy a tisíce dalších druhů ryb a dalších živočichů.