Hlavní obsah

Slovenské lázně jsou stále oblíbenější

Právo, bor

Velmi oblíbené jsou v posledních několika letech pobyty ve slovenských lázních a v termálních komplexech. Řada z nich prošla radikální obnovou a byla rozšířena, takže už tam máloco připomíná někdejší "odborářské" prostředí.

Článek

Vedle klasických a zavedených lázní, jako jsou Piešťany nebo třeba Sliač, jsou velice populární termální komplexy na jihu Slovenska, které tvoří souvislou oblast s podobnými místy v Maďarsku. Podle místa, sezóny a druhu ubytování přijde týden zhruba mezi třemi až osmi tisíci na osobu. 

Lázně Smrdáky

Leží v západní části Slovenska, v Záhorské nížině, na úpatí Bílých Karpat, ve vzdálenosti 80 km od Bratislavy a 60 km od Piešťan. Výborných výsledků v léčbě je dosahováno díky unikátním minerálním pramenům, které osahují největší množství sirovodíku v Evropě. V areálu lázní je kromě léčby i možnost sportovního vyžití např. tenisový kurt, volejbalová hřiště, půjčovna kol, tělocvična, regenerační centrum s fitness, suchou saunou a vířivkou.

Piešťany

Město a lázně Piešťany leží v údolí Váhu pod výběžky Považského Inovce. Piešťany jsou nejznámější slovenské lázně, a to především díky léčivým účinkům termálních minerálních vod a sirného bahna. K léčbě se používá především dvou metod - termálních koupelí či vodoléčby a bahenních zábalů. Mimo lázeňského je tam i možnost sportovního vyžití - tenisové kurty, golfové hřiště, saunový a vodní svět, termální letní koupaliště, která jsou přímo na Lázeňském ostrově.

Zaměření lázní: veškerá onemocnění pohybového ústrojí, infekční onemocnění, nádorová onemocnění, onemocnění nervového systému.

Lázně Bojnice

Lázně leží v nadmořské výšce 300 m v blízkosti úpatí pohoří Velká Magura. Areál lázní je ze tří stran chráněn lesy a díky tomu jsou tam ideální klimatické podmínky. Malebné městečko Bojnice patří do regionu Horní Nitra. Historie lázní je úzce spjata s s historií bojnického zámku. Založení lázní se datuje již do první poloviny 16. století. Poloha lázní v klidném prostředí mimo městského ruchu v lázeňských parcích nabízí příjemnou relaxaci.

Její součástí může být i posezení v kavárně, cukrárně, zimní zahradě i na letní terase v areálu lázní. U pobytů lze vybírat z následujících procedur: balneoterapie, tepelná terapie, elektroterapie, léčebný tělocvik, reflexní léčba, kyslíková terapie.

Zaměření lázní: nemoci pohybového ústrojí, onemocnění nervového systému.

Lázně Podhájská

Obec Podhájská leží na jižním Slovensku, nedaleko Nových Zámků, a je známá především termálním koupalištěm s jedinečnou slanou vodou, která je svým složením velmi podobná vodě Mrtvého moře.

Silně minerální voda, bohatá na jód, má menší koncentraci solí než mořská voda a blahodárně působí na regeneraci organismu. Voda má teplotu 80 °C a do bazénů je ochlazována na 33 °C až 38 °C. Je proto výhodné navštívit Podhájskou v zimě.

Tehdy není nutné prameny ochlazovat a vodu vlastně ředit, takže její účinek je nejsilnější. V areálu termálního koupaliště se nachází celkem deset bazénů. Jejich provoz je celoroční, sladkovodní bazény a tobogán jsou v zimní sezóně uzavřeny.

Zaměření termálního komplexu Podhájská: léčba dýchacích cest, dny, štítné žlázy, bolestí zad a kloubů, cévní a ekzémová onemocnění, osteoporóza, artróza, artritida.

Lázně Sliač

Lázně Sliač leží v centru středního Slovenska mezi Zvolenem a Banskou Bystricou v nadmořské výšce 373 m. Podnebí i poloha řadí Sliač mezi nejoblíbenější lázně Slovenska. Jsou známé již asi 750 let díky léčivým účinkům minerálních vod. Nejdůležitějším pramenem je Lázeňský pramen, který vyvěrá přímo v léčebném domě a používá se ke všem léčebným účelům. Další tři prameny, které tam vyvěrají, se používají k pitným kůrám.

K relaxačnímu vyžití v areálu lázní poslouží tenisové kurty, volejbalové hřiště. U léčebných pobytů je možno vybírat z následujících procedur: uhličitá koupel, podvodní masáže, vířivé koupele, skotské střiky, šlapací koupel, aplikace zřídelního plynu, vakuopress, parafínové zábaly aj.

Zaměření lázní: ischemické nemoci srdce, křečové žíly a trombózy, gynekologická onemocnění, onemocnění pohybového ústrojí, nemoci dýchacího ústrojí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám