"Máme tady pro každého něco," přesvědčuje ředitel turistické oblasti Michele Barcatta. "Trentino je rájem hlavně pro sportovce. Ale vyžití si najde skutečně každý podle svého naturelu.

A rozhodně nemusí jít o jednotvárnou dovolenou, během které budete sedm dní dělat jednu věc. Garantuji vám, že si zde můžete užívat každý den jiného sportu a stejně tak i lenošit."

Od jara do podzimu

Nepřehání ani v nejmenším. Trekking, rozličné outdorové aktivity, cyklistické trasy označené stejně jako sjezdové tratě od modrých až po černé, divoké řeky pro jízdu v kajaku či na raftu, poklidnější možnost vyžití při tenisu či rodinné procházky po mírných svazích mezi příjemnými hospůdkami s nezaměnitelným charakterem, pamatujícími více než kdokoli ze současných návštěvníků.

"Trentino nabízí mnoho možností dovolené, která rozhodně nebude nudná," přesvědčuje Barcatta. "Všichni naši oblast milují kvůli sněhu. Ale u nás je vlastně více možností pro sportovní aktivity v letních měsících než v zimních."

Možnosti, jak prožít dovolenou v téhle chráněné oblasti, z níž je pětadvacet procent vyjmuto a povýšeno nad zákon, je prostě spousta. Během minulé zimy zamířilo do Tretina 47 500 českých turistů.

I od jara do podzimu je Itálie cílem mnoha českých turistů. Jenže horské masivy, hluboké lesy a průzračné řeky Trentina si za konečné útočiště pro dovolenou během minulého léta vybralo jen 9000 z nich. Čeští turisté zatím stále dávají přednost spíše přeplněným přímořským střediskům, často bez atmosféry a vlastního ducha.

Přitom Trentino je rájem pro vybíravé alpinisty, horolezce, ale i místem pro procházky s rozličným stupněm náročnosti v božském tichu a klidu. "Chceme ta čísla, hovořící jednoznačně pro zimní měsíce, změnit. A nejen to. Náš plán je mnohem ambicióznější. Rádi bychom ta čísla obrátili ve prospěch letních měsíců," prohlašuje Barcatta.

"Každý má Trentino zafixované jako zimní destinaci a je pravda, že celkově v létě jezdí do našeho kraje málo lidí. Jde nám tedy o změnu celkového principu a přístupu k letní dovolené."

Trentino má 470 tisíc obyvatel. A počet lůžek v ubytovacích zařízeních je zde 480 tisíc! "Naší obrovskou výhodou je, že celá oblast je ovlivňována teplým středomořským vzduchem, a tak můžeme nabídnout také skvělé klima," vysvětluje Barcatta.

Nikdo není mimo hru

Jeho slova potvrzují dlouhodobé statistiky. Průměrná teplota v červnu je dvacet stupňů Celsia, v červenci jedenadvacet, v srpnu dvacet a v září sedmnáct.

Takže se nikdo nemusí bát nízkých teplot a všichni návštěvníci Trentina se po návratu z této destinace mohou chlubit bronzově opálenou pletí.

A přitom nemusí nikdo ze zúčastněných proměnit svůj pobyt na pouhé převalování z boku na bok v rozpáleném písku.

"Snažíme se zajistit program pro celou rodinu. Od tříletých dětí přes oba rodiče až po babičky, které třeba přijedou na výpomoc s hlídáním," usmívá se Barcatta. "V Trentinu prostě nikdo nesmí zůstat mimo hru."