Celý komplex přečkal (antarktickou) zimu bez problémů a je plně funkční, informoval vedoucí skupiny Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Zařízení budou vědci využívat vždy od prosince do března, kdy je v Antarktidě léto.

Kvůli nepřízni počasí musel čekat tým 15 odborníků několik dní na odlet v jihoargentinském městě Rio Gallegos. Až ve středu ustalo sněžení a vítr nad Antarktickým poloostrovem a vědci se tak mohli vydat letecky na argentinskou základnu Marambio. Druhého dne je pak vrtulník dopravil na Mendelovu stanici.

"Den po příletu se začal oživovat elektrický systém základny, k provozu se připravovala kuchyně, začaly práce na zajištění přívodu vody a provedly se i nezbytné terénní úpravy," uvedl Prošek.

Doplnil, že členové skupiny se záhy pustili do vědecké práce: botanici vybrali na ostrově oblasti pro experimenty, geologové začali s obhlídkou terénu a klimatologové se pustili do zjišťování dat o počasí naměřených technikou v uplynulých měsících, kdy byla polární stanice opuštěná.

Stavba stanice stála 60 miliónů korun. Komplex má sloužit 20 až 30 let. Čeští geologové, biologové a geografové zkoumají v tomto místě změnu klimatu a takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec, a na kterých se uchycuje první život v podobě jednoduchých rostlin - řas, mechů, lišejníků.

Český výzkum může odpovědět na mnohé otázky spojené s globálním oteplováním. Mendelova polární stanice zahájí oficiálně činnost 26. ledna.