Na edinburském Castlu sídlili skotští králové, z nichž někteří usedli i na anglický trůn. Marie Stuartovna nebo její syn Jakub I., který se narodil v královnině ložnici právě na tomto hradě. Vstup do něj střeží bronzová socha Roberta Bruceho, jednoho z nejvýznamnějších národních hrdinů, který Skotsko osamostatnil od anglické nadvlády. V současnosti je zejména mimo Skotsko známější jiný skotský hrdina - William Wallace, který se vzepřel tyranii krále Edwarda I. V oscarovém snímku Statečné srdce ho ztvárnil Mel Gibson a jeho pohlednice i obrazy koupíte v každém stánku se suvenýry.

Hrdí a veselí

Skotové jsou velmi hrdý národ. Ale také veselý. Nesmíte jim však sáhnout na tradice, kilt a whisky. Vtipům na svoji šetrnost se sami smějí a berou je jako "něžnou pomluvu". Naopak jsou velmi pohostinní a dokážou se rozdat.

Při "odborné" debatě, jestli lépe znějí jejich pipes nebo strakonické dudy, vám nabídnou CD s mnoha nádhernými národními i uměleckými skladbami, v doprovodu tradičních bubnů, a pozvou vás na některý z dudáckých festivalů, na nichž si to rozdávají i s českými dudáky. K oblíbeným patří i festivaly siláků, na nichž bývají jejich velkými soupeři rovněž Češi.

Na Královské míli

Edinburgh je považován, a nejen Skoty, za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Na Prahu sice nemá, ale hezký je. Jen ta nestálost počasí dokáže pořádně znepříjemnit procházku, takže je dobré mít deštník stále s sebou. Podle "zákona schválnosti" máte naději, že pršet nebude, a pokud ano, nezmoknete a v klidu si vyberete hospůdku, kde přečkáte největší spršku. Čekání, až přestane pršet, by se mohlo protáhnout na několik dní a tím pádem i prodražit.

Edinburgh se dá projít pěšky, myšlena jeho historická část, a to včetně hradu a Starého i pod ním ležícího Nového Města. Když zvládnete prohlídku hradu, vydejte se určitě ulicí nesoucí honosný název Královská míle. Nazývá se tak právem, protože na ní je vše, co dělá Skotsko Skotskem.

Například The Scotch Whisky Heritage Centre nebo Geoffrey Tailor Kiltmaker či Bagpipes Galore. To první je tak říkajíc hlavní dům skotské whisky, kde poznáte, že to, co je ke koupi u nás, je pouhý zlomeček produkce tohoto nápoje i jeho rozmanitých chutí. To druhé pak nabídne přehlídku skotských pánských kostkovaných sukní. Co jinak barevná kostka, to slavný rod či cech a kus historie. A do třetice se jedná o Národní dům dud a dudáků, ve Skotsku pištců.

Katedrála a muzea

Na Royal Mile je samozřejmě spousta hospůdek a restaurací, nespočet obchodů se suvenýry a tradičními skotskými výrobky, k nimiž patří také vlněné svetry a kostkované šály. Stojí tu také nejslavnější katedrála v zemi St. Giles a několik muzeí, z nichž k nejhezčím patří Muzeum dětství, tedy hraček, Skotské válečné muzeum nebo Edinburské muzeum.

Procházka touto ulicí vám zabere několik hodin, pokud si chcete prohlédnout všechny krásné stavby alespoň zvenčí, sem tam nakouknete do obchodů a opravdu v rychlosti projdete některá z muzeí nebo dům reformátora Johna Knoxe.

Svůj dům tu má i dobrácká příšera z jezera Loch Ness, kterou si též můžete koupit v bezpočtu provedení a velikostí. Po 1,61 km (tolik měří jedna míle) dojdete na konec ulice k budově skotského parlamentu. A to můžete ještě zabrousit na Chambers Street do Skotského muzea nebo vedle do Královského muzea a do třetice i o pár desítek metrů dál, kde stojí rodný dům spisovatele sira Waltera Scotta.