Hned několik středisek nabízí prostor s více než 200 km sjezdovek, nepočítaje v to volné terény, které jsou nejcennějším francouzským pokladem. Za to vše jsou návštěvníci ochotni snést i trochu nepohodlí v panelákových apartmánech, které jsou navzdory výstavbě luxusnějších chaletů ve střediscích stále nejčastějším druhem ubytování.

Z lyžárny do lyžárny

Říká se, že se "lyžuje z postele". V praxi to znamená, že se na lyžích vyjíždí z lyžárny a večer se do ní zase z druhé strany přijíždí. Níže položená střediska vzniknuvší z původních vesnic (Megeve, Chamonix, Serre Che) samozřejmě znají i pár kroků pěšky k lanovce, nebo dokonce skibusy.

Výhodou ale zůstává, že ani nejrozsáhlejší areály nemívají skipas výrazně dražší než jiná alpská střediska, které naopak dosahují třeba cena/výkon vychází lyžařská dovolená ve Francii značně rentabilně, a to přinejmenším pro toho, kdo vyhledává lány sjezdovek. Naopak na francouzské poměry malá střediska (50 až 100 km sjezdovek, např. v údolí Maurienne) dokážou nabídnout i překvapivě nízkou cenu.

Přírodní sníh

Francouzské sjezdovky jsou jinak dosud z velké části odkázány na přírodní sníh - jednak je ho dostatek, zároveň nejvyšší skalnaté partie tratí jsou hůře přístupné pro zasněžování. I to se však mění, a tak hlavní tratě ve všech střediscích bývají pojištěny sněžnými děly (v některých areálech jako Tři údolí, Tignes nebo Alpe d'Huez je to i třetina plochy).

Typickými specialitami zdejšího regionu jsou pak gastronomické pochutiny, večer po lyžování můžete zkusit palačinky (crepes) nebo bohaté saláty. Ale pozor, obvyklá francouzská snídaně je dost nevydatná stejně jako oběd. Ale to vše se vynahradí rušnými společenskými večeřemi s pěti chody, po nichž sotva vstáváte od stolu.

Čím může zklamat:
masovost velkých středisek
ležérnost služeb. Francouzi jsou tu a tam příslovečně laxní
Čím zaujme:
rozsah volných terénů (nekonečné možnosti prašanových sjezdů)
ubytování na sjezdovce
lyžařské houpačky (stovky kilometrů propojených tratí umožňují nejet téměř žádnou trať dvakrát)